Zell am See

13.1.2010

Zell am See, Kaprun, Vysoké Taury, Saalbach, Hinterglemm, Kaprun, Kitzteinhorn, Grossglockner Hochalpenstrasse, Krimml, Krampuslaufen, vrchol Dientener Berger, Pfarrkirche, Vogturm, Heimatmuseum, Zellerbergbahn, Schuttdorf, Schmittenhohenbahn, Sonnenalmb

Zell am See

Zell am See je typické rakouské rekreační středisko s jezerem na jedné straně a krásným horským zázemím na straně druhé. Je to lyžařské a turistické centrum, které se nachází velice blízko k střediskům Glemmtal, Saalbach a Hinterglemm na severozápadě. Ostatní atraktivní výlety z Zell am See již vedou do Vysokých Taur a jejich národního parku. Pro lepší přehled zde některé vyjmenujeme. Vesnice Kaprun na jih od Zell am See umožňuje celoroční lyžování na ledovci pod vrcholem Kitzteinhorn. Mezi cíle vysokohorských turistů patří i dvě horská jezera ve stínu Kitzsteinhornu a také výpravy po trase Grossglockner Hochalpenstrasse, která prochází přes Vysoké Taury směrem na jih. Pozornost si jistě zaslouží i překrásné vodopády Krimml na západě.

Zell am See patří dvě lidové tradice. Krampuslaufen která se koná 5. prosince a v rámci této slavnosti si lidé oblékají ďábelské masky a vyrážejí do ulic; druhou je Hogmoarský zápas, 500 let starý závod místních silných pastýřů, který probíhá uprostřed léta kousek od vrcholu Hundstein (2117 m n. m.), jenž se tyčí nad jezerem na východě. Nejlepší pomocí pro ty, kdo se rozhodli prozkoumat tento region pěšky nebo na kole, je mapa Zel lam See a Kaprun v měřítku 1 : 50 000, kterou vydává nakladatelství Frytag a Berndt.

Město a hory – Zell am See

Zell am See se pozornost soustřeďuje na jezero, kolem nějž prochází 10 kilometrů kluhá promenáda a cyklostezky, po kterých se dá objet dokola. Je to malebné místo k procházce v jakékoliv sezóně. Za jezerem se na východní straně tyčí vrchol Dientener Berger s relativně malou nadmořskou výškou, zatímco v dálce na jihu spatříte nehostinné špičky Taur. Na jižním konci jezera, patnáct minut chůze z Zell, se rozkládá oblíbená veřejná pláž (Strandbad), kde si můžete pronajmout plachetnice. V zimě jezero většinou zamrzá, a tím se stává obrovskou plochou na bruslení nebo hraní rakouské verze curlingu zvané Eisstockschiessen.

Od pobřeží jezera směrem do vnitrozemí prochází kompaktní pěší zóna, na které stojí Pfarrkirche s působivě masivními věžemi. Jeho největším přínosem jsou pozdně gotické varhany na kůru podepřeném úzkými pilíři spirálovitého tvaru a s jemně vyřezávaným sloupkovým zábradlím s květinovými vzory. Pár kroků východně od kostela se nachází jediná historická památka města, středověká věž Vogturm, kde dnes sídlí Heimatmuseum s vycpanými zvířaty, minerály, starodávnými lyžemi a dalšími místními zvláštnostmi. Jsou tu vystavené také ďábelské rohaté masky (Krampus) vyráběné zdejšími umělci, které se oblékají v noci 5. Prosince (v předvečer Mikuláše), kdy lidé běhají po ulicích města převlečeni za démony. Podle lidové víry je Krampus tajemným kontrastem svatého Mikuláše, jakýmsi šotkem trápícím ty děti, které v průběhu roku zlobily, a proto také nedostanou žádné dárky.

Do hor západně od města jezdí tři hlavní vleky, které v létě slouží turistům a v zimě lyžařům. Jsou zvětšené o síť malých sedačkových lanovek a vleků a společně vytvářejí sjednocenou oblast zimních sportů. Nejbližší je Zellerbergbahn, jejíž spodní stanice se nachází dvě minuty cesty nad městem a skládá se z dvou úseků (kabinka a poté sedačková lanovka). Tato dráha vás vyveze na vrchol Hirskchkogel, na který se můžete dostat i kabinkou Aretbahn ze střediska Schuttdorf, tři kilometry jižně od Zell. Dvacet pět minut dále na západ od lanovky Zeelerbergbahn je stanice kabinky Schmittenhohenbahn, která vás po deseti minutách vysadí na pastvinách vrcholu Schmittenhohe (1965m n. m.). Zde najdete restauraci a otevře se vám nádherné panorama s jezerem dole na východě s hřebenem Vysokých Taur na jihu. Sonnenalmbahn, která začíná hned vedle stanice lanovky Schmittenhohe­bahn, stoupá opačným směrem k vysokohorským loukám Sonnenalm. Poté se spojuje se sedačkovou lanovkou překonávající zbylý úsek na Sonnkogel (1850 m n. m.), z něhož spatříte údolí Glemmtal na severu. Nezáleží na tom, kterou cestu nahoru si vyberete, pokaždé se dostanete na místo s překrásným výhledem a lákavými stezkami – jeďte kabinou na Schmittenhohe, poté stezkou severním směrem k vrcholové stanici sedačkové lanovky Sonnkogel, což je nejoblíbenější trasa, která se v zimě udržuje.