Walliské Alpy

18.12.2009

Walliské Alpy, Monte Rosa, Matterhorn

Walliské Alpy

Po Savojských Alpách jsou Walliské Alpy druhou nejvýznamnější oblastí. Patří do skupiny Vnitřních krystalických Alp představují nejvíce zaledněnou alpskou skupinu. Zaujímají rozlohou 8300 km2. Větší část leží na území Svýcarska, menší, jižní část na území Itálie. Po hlavním hřebenu vede převážně státní hranice. Ve východní části až po údolí Mattertal se mluvi německy, v západní části francouzsky. Nachází se zde světoznámé středisko Zermatt.

Celá oblast je ohraničena od západu k východu řekami Drance de Ferret, Rhonou, Toce, a na jihu řekami Dora Baltea a Dora di Ferret. Díky značné rozloze najdeme ve Walliských Alpách několik samostatných horských skupin, ve kterých se tyčí více než třicet čtyřtisícovek. Nejzápadnějším masívem je Goliant (3238 m), dále Combin (Grand Combin 4314 m), Ruinette (La Ruinette 3875 m), Luseney, Weisshorn (4505 m), Matterhorn (4478 m), Monte Rosa (Dufourspitz 4634 m), Mischabel, Weissmies (4023 m), Monte Leone (3553 m) a Blinnenhorn (3374 m). Nejvyšší vrchol je v masívu Monte Rosa, na hraničním hřebeni Dufourspitze 4634 m, která je zároveň druhá nejvyšší hora Alp. Další významné vrcholy jsou Matterhorn (4478 m), Weisshorn (4505 m), Dent Blanche (4357 m) a další.

Hlavní hřeben Walliských Alp a zejména jeho severní svahy jsou pokryty rozsáhlými ledovci. Mezi průsmyky Furka a Simplon se nachází významnějši ledovec Griesgletscher, který pokrývá svahy Bllnnenhornu /3374 ml. Ledovec Hohmattengletscher a Alpjengletscher obklopují vrchol Breithornu /3436 ml. Z vrcholu Weissmissu spadá na východní stranu ledovec Weissmiesgletscher. Silně zaledněnou je skupina Mi.schabel; od sedla Schwarzberg – Weisstor k východu se sklání ledovec Schwarzbergglet­scher a k jihozápadu F1ndel.gletscher. A mohutným ledovcem skupiny Mischabel je ledovec Feegletscher, který se rozprostírá východně od hřebenu. Skupinu Weisshornu pokrývají ledovce Turtmanngletscher, Glacier dll Weisshorn, Glacier du Mountent, Glacier Durand a další menší ledovce. Ve skupině Monte-Rosa je ústředním ledovcem Grenzgletscher a východně od něj se rozprostírá menší Monte-Rosa-Gletscher.