Vysoké Tatry

19.1.2010

Tatranský národní park, Slovensko, Hohe Tatra, Lomnický štít, Gerlach, Štrbské Pleso, Hrebienok, Skalnatá dolina, Velické pleso

Vysoké Tatry, významný úsek Karpat, jsou jediným pohořím alpského charakteru na Slovensku – přesto patří k nejmenším velehorám v Evropě. Za členitý vzhled svých skalnatých vrcholků vděčí ledovcům, které je už před tisíci lety utvářely erozní činností. Následkem teplotních změn vysokohorské ledovce postupně úplně roztály, a tak se ztratila původní překážka, pomocí níž se hory dlouho chránily před vlivy civilizace.

Hory zde se tak staly lehko přístupnými, začali do nich pronikat lidé a za posledních 200 let si je natolik zpřístupnili, že dnes jsou oblíbeným cílem odpočinku a turistiky. Do údolí vedou pohodlné stezky, sedla vysokohorských přechodů a 20 vrcholů můžeme překonat prostřednictvím značených tras. Také turistům, kteří hledají odpočinkem, se nabízí mnoho možností poznání Tater. Nejvýše položené lázně Vysokých Tater, Štrbské Pleso (1355 m.n.m.) jsou dostupné autem i úzkorozchodnou železnicí, výškový bod Hrebienok (1285 m.n.m.) pozemní lanovkou, vysoko položená Skalnatá dolina (1751 m.n.m.) dvěma lanovkami a další končí na druhém nejvyšším vrcholu celých Tater, Lomnickém Štítu. U Velického plesa ve výšce 1670 m.n.m. se nachází hotel a na úpatí sedla Váha turistická chata. Na svahy Soliska a pod Lomnické sedlo se můžeme vyvézt sedačkovou lanovkou. Z těchto míst jsou hřebeny Tater, které přesahují výšku 2500 m.n.m., lehce dosažitelné, takže i méně zdatný turista má možnost pěkných výstupů bez dlouhých pochodů.

S rozvojem turistického ruchu po roce 1945 se začala značně zvyšovat návštěvnost Tater, což sebou přineslo i dva nežádoucí jevy : poškozování přírody a nehody v horách. To vedlo k tomu, že roku 1949 byl zákonem zřízený Tatranský národní park a roku 1950 založena Horská služba. K jejich úkolům patří ochrana přírody a zachování krás na tomto území, péče o orientaci a bezpečnost návštěvníků v horách i záchranná a průvodcovská služba. Toto pohoří je lehce přístupné, to by však nemělo vést k tomu, aby návštěvníci velehor svoje schopnosti přeceňovali. Jen ten, kdo si vybere přiměřené túry, dosáhne vlastního cíle svého pobytu v Tatrách: pozná krásy hor a získá radostné zážitky.

  • Alpenverein – kupujte zde nejlevnější a nejlepší pojištění do hor! Produkt rakouské pojišťovny UNIQUA

©Jakub K.