Villach

13.1.2010

Villach, Bělák, Beljak, Schloss Landskron, Dobratsch, Terra Mystica v Bad Bleigergu, Warmbad Villach, Villacher Kirchtag, Terra Mystica, Drau, Gail, Karavanky, Nockberge, Vassach, Fellach, Pogoriach, Warmbad Villach

Villach

Villach či Bělák (slovinsky Beljak) je druhým největším městem spolkové země Korutany v jižním Rakousku. Leží na řece Drávě a je důležitým dopravním uzlem celé oblasti jižního Rakouska i celého alpsko-adriatického regionu. Je také statutárním městem a správním centrem okresu Villach. V současnosti (2004) ve městě žije 57 925 obyvatel.

Villach, situovaný na svěže zelené pláni u soutoku řek Drau a Gail, blízko Karavanek na jihu a Nockberge na severovýchodě, se řadí mezi nejatraktivnější města provincie. Názvy míst jako Villach samotný a jeho předměstí Vassach, Fellach a Pogoriach jsou důkazem slovanského původu. Později ve středověku podlehly německému vlivu rodů Diedrichsteinů, Khevenhullerů a jiných. Jejich příslušníci zde postavili město, aby využili jeho vzrůstající důležitosti coby obchodního centra. Pozice Villachu jako hlavní železniční a dálniční křižovatky je sice slabší, ale středověké a renesanční budovy jsou přesvědčivým důvodem k jednodenní či k dvoudenní návštěvě. Noční život ve Villachu je také lepší než ve větším Klagenfurtu. Město zároveň představuje dobrou základnu k výpravám do okolních hor a k jezerům. Příležitost k pěknému výletu skýtá Schloss Landskron na severním okraji Villachu, stejně jako hora Dobratsch a ukázkový důl Terra MysticaBad Bleigergu západně odtud. Moderní lázeňské rekreační středisko Warmbad Villach, 3 kilometry jižně od města, nabízí celou řadu bazénů a sportovních aktivit. Ossachersee a Faakersee jsou s dalšími významnými středisky rekreace a sportu. Leží blízko Villachu, kde se můžete ubytovat a během dne se vydat na pláže k jezerům. Nejdůležitější událostí folklórního kalendáře je v této oblasti Villacher Kirchtag, který se koná první víkend v srpnu. V tu dobu se lidé z Korutan, Slovinska a severní Itálie setkávají ve městě a společně si při popíjení vychutnávají folklórní hudbu. Festival je dovršen o sobotní noci promenádou v tradičních krojích.

Historie – Villach

Nejstarší stopy osídlení pocházejí z období 3 500 př. n. l. Bylo zde nalezeno mnoho artefaktů z doby osídlení Římany. První starosta Villachu je zmiňován v 16. století. 25. ledna 1348 postihlo město zemětřesení, které zničilo jeho velkou část. To se opakovalo i v roce 1690. Město bylo také několikrát těžce poškozeno požáry, které zničily mnoho budov. V období vlády císaře Napoleona byl Villach mezi lety 1809 a 1813 součástí francouzské provincie Illyrie. Znovu dobyt byl v roce 1813. Během druhé světové války bylo na město provedeno 52 náletů, které zde způsobily težké škody. V roce 1905 se město spojilo s částí St. Martin. V roce 1973 se jeho území rozrostlo o část Landskron, Maria Gail a Fellach a dosáhlo tak dnešní velikosti.