Via ferrata Che Guevara

4.1.2010

Sentiero attrezzato Che Guevara, Monte Casale, Pietramurata, Arca, Rifugio Don Zio, Busón, Ferratina del Rampin

Via ferrata Che Guevara

Nenáročná feráta přesným zněním Via ferrata Che Guevara či Sentiero attrezzato Che Guevara. Někdy se může objevit i pod jménem Monte Casale.

Hodnocení: Klettersteig Atlas: č. 373/str. 216 – mírně obtížné, po minutí kóty 1250, konci ferraty se ještě objeví několik zajištěných pasáží a v závěru volné lezení II. stupně. Sestup může být za mokra velmi nebezpečný, protože vede velmi strmým terénem, některá místa zajištěna lany a v závěru ocelovým žebříkem.

Nástup je ve vesnici Pietramurata, asi 12 km severně od Arca. Východní stěna Monte Casale budí respekt. Stěna se zdá na první pohled velmi náročná, ale snad jenom začátek je trochu těžší. Všude je perfektní jištění a umělé stupy, protože cesta je poměrně nově zřízená. Od stěnové knížky je to na vrchol ještě dobrých 400 výškových metrů. Po strmých travnatých svazích se dojde k vrcholovému kříži. Za sebou převýšení 1380 metrů. Parkoviště ve vesničce je velmi malé. Vrchol je vlastně velká louka, na jejímž konci stojí chata Rifugio Don Zio. Sestup je chvíli příjemná široká cesta až na hřeben Busón. Pak ale přijde extrémně strmý svah Ferratina del Rampin v bukovém lese jištěný lanem.

Čas Převýšení Cíl Čas výstupu Čas sestupu Místo nástupu Místo návratu
7:00 + 1385 m Monte Casale 1632 m 4:30 2:30 Pietramurata 248 m Pietramurata 248 m