Via della Amcizia - Cima SAT

4.1.2010

Cima SAT, Via della Amcizia, Riva del Garda, Lago di Garda, Lagir Alpina

Amicizia

V podstatě se jedná o žebříkovou cestu. Někdy se jednoduše nazývá Amicizia nebo také Cima SAT.

Hodnocení ferraty Amcizia:

  • Vlastní: technicky nenáročné, pozor si musí dát pozor pouze ten, kdo by mohl mít na skutečně dlouhých žebřících závrať, upozornění na vedro při lezení v létě platí velmi opodstatněně, cestou voda není, poskytuje kouzelné rozhledy na severní pobřeží Lago di Garda, když je řeka přímo pod lezcem
  • Klettersteig Atlas: č. 381/str. 219 – technicky jen mírně obtížné, avšak extrémně vzdušné, nebezpečí pádu kamenů
  • Kompass Dolomity-jih: č. 48/str. 110 – červená, těžká, v létě je velmi teplo, žebříky mají velkou expozici

Tabulka cesty Amcizia/Cima S.A.T.

Čas Převýšení Cíl Čas výstupu Čas sestupu Místo nástupu Místo návratu
5:00 + 1170 m Cima S.A.T. 1250 m 3:30 2:00 Riva del Garda 78 m Riva del Garda 78 m

Popis cesty na Via della Amcizia

Od kaple St. Barbara odbočíme doprava k prvním fixním lanům. Přes dva velmi dlouhé, exponované žebříky ( 45 a 70m) o později po fixních lanech vzhůru na Cima S.A.T. 1250m. Během výstupu se otvírají fantastické výhledy na jezero Garda. Sestoupit můžeme a) cestou č.418 a č.402 nebo b) cestou č.404 ke kapli a po silnici do Riva del Garda. Na sestup doporučujeme hůlky.

Orientační bod je kruhová věž Bastione. U věže je hezká vyhlídka na město Riva. Cedule a směrovky jsou na kraji asfaltky oddělující město a svahy kopců. Stoupá se částečně zalesněným jižním svahem Cima S.A.T. spoustou zákrut až k chatě S.Barbara (560 metrů). Náročné. Chata bývá zavřená. Od chaty se šlape po úzkém chodníčku a posléze zvětralým terénem. Nástup je celkem nenápadná. První systém žebříků je dlouhý 40m a má uprostřed kovovou plošinu. Po krátkém nenáročném přechodu následuje druhý systém žebříků dlouhý asi 70m. S hlavním žebříkem stále strmějším a strmějším. Závěrečný úsek čtyř žebříků je veden po stupňovitém hřebeni a končí přímo na vrcholu. Cima S.A.T. (1246 m). To je konec 1200 výškových metrů. Sestupů je více. Lze zvolit jižnější variantu cestu 404 kolem dvou kaveren z války 1915–1917. Sestup je to dlouhý, ale s přetrvávajícími výhledy na Rivu a Lago di Garda. Po krátkém žebříku se dostanete ke kapli S.Barbara. Zbytek se napojuje na výstupovou cestu až do Rivy del Garda.