Soča

4.1.2010

Soča, Julské Alpy, Slovinsko, Itálie, Friuli-Venezia Giulia, Triglavský národní park, Slovinsko, Bovec, Rafting, Hydrospeed, Canyoning, Kajak, Soča Pot, Trenta, Tolmin, Esmerald Beauty, Simon Gregorčič, Salmo trutta marmoratus, Bitva Isonzo

Soča

Soča je jednou z nejkrásnějších řek s krásným horským okolím a průzračnou vodou a to nejen na Slovinsku, ale v celých Alpách. Pramení jako vyvěračka na jižních svazích hory Travnik ve výšce 916 m. V horním toku vytváří údolí Trenta. Údolím Soče vede silnice přes sedlo Vršič, která spojuje severní a jižní oblasti Julských Alp.

Soča v současné době představuje jednu z hlavních řek pro vodní sporty v Evropě. Jsou to sporty jako kajak, kánoe, rafting, hydrospeed, canyoning apod.

Soča (v italštině nazývaná jako Isonzo) je 140 km dlouhá řeka, jejíž zdroj se nachází v údolí Trenta a dále později pokračuje městem Gorizia, aby se následně vlila do Jaderského moře poblíž italského města Monfalcone. Její povodí má rozlohu 3 500 km2. Nejproslulejší část Soči leží hned ze začátku toku a sice poblíž slavného TriglavuTolminu. Někdy jí bývá přiřknut přídomek Esmerald Beauty, kvůli smaragdově modrému vodstvu. Tento barevný efekt vzniká díky kyslíku ve vyšší nadmořské výšce. Soča inspirovala mnoho slavných básníků, jako byl např. Simon Gregorčič, který napsal mistrovské dílo o Soči s názvem To the Soča.

Soča ve své vodě hostí některé endemické pstruhy jako Salmo trutta marmoratus (mramorový pstruh), který žije v horní části. Tyto druhy jsou nyní ohroženy výsadbou nepůvodních dřevin. Soča byla také němým svědkem klíčových epizod druhé světové války jako byla slavná bitva o Isonzo. Byly zde točeny některé scény z Dysneyho filmů, letopisy Narnie: Princ Kaspian.

Hlavními turistickými centry na řece Soča jsou městečka Kobarid a Bovec s celou řadou možností pro pěší turistiku v bezprostředním okolí. Dobré je mít s sebou mapu 1:50 000 Posočje, která obsahuje turistické trasy v celém regionu: raději si ji obstarejte už v Lublani, protože ne všechn místní obchody ji mají. I když do obou středisek jezdí z hlavního města čtyři autobusz denně, spojení se zbylou částí Slovinska je mizerné. Dostat se do údolí Soče od jezer Bled a Bohinj představuje nasednout na jeden ze šesti vlaků denně, které jezdí ze stanice Bled-jezero nebo Bohinjska Bistrica do zastávky Most na Soči, odkud vás jeden z pěti autobusů denně zaveze hlouběji do údolí. Cesta od moře zahrnuje autobus na trase Koper-Sežana-Nova Gorica-Tolmin-Kobarid (minimální doba jízdy 4 hodiny v závislosti na spojení), ovšem může se taky stát, že budete muset na každé zastávce přesedat.

Historie řeky Soča

V době 1. světové války v letech 1915–17 došlo v údolí řeky k těžkým bojům mezi italským a rakousko-uherským/německým vojskem. Celkem došlo ke 13 bitvám, ve kterých se italským vojskům nepodařilo prorazit obranu protivníka. Sočské boje poznamenaly malé pohyby frontové linie. Až po ofenzivě 24. října 1917 se díky německým posilám podařilo prolomit frontu a zahnat italské vojsko sto kilometrů na západ směrem k řece Piavě. Celkem zde zahynulo více než 300 000 rakousko-uherských i italských vojáků.

Soča Pot

Soča Pot je cesta vedoucí kolem řeky. Jedná se o nejstarší cestu v Triglavském národním parku s významným historickým pozadím a úchvatnými pohledy. Přes řeku vede mnoho mostů, přičemž některé jsou již pro zchátralý stav mimo provoz.

  • Podrobné informace naleznete na slovinském informačním serveru slovenia.info

Kempy na řece Soča

Následně uvádím odkazy na dva známé kempy v městečku Bovec. Mnoho dalších naleznete v Nova Gorica, Kanal ob Soči, Most na Soči, Kobarid, Tolmin a ještě více v horní části toku řeky.

Odkazy o řece Soča