Slovinsko

5.12.2009

Julské Alpy, Krajnska Gora, Vršič, Bled, Bohinj, Lublaň, Postojnska jama, Triglavski park, Piran, Portorož

Slovinsko je nejsevernější zemí bývalé Jugoslávie a v současné době nejstabilnější, nejvíce prosperující a turisticky nejvstřícnější ze všech evropských postkomunistic­kých zemí.

Slovinsko také vždy bylo nejbohatší a nejvíce na Západ orientovanou částí Jugoslávské federace a s výjimkou Desetidenní války, která mu přinesla v roce 1991 nezávislost, se Slovinsko úspěšně vyhýbalo sporům, které zaměstnávaly spíše jižnější republiky.

Po staletí spravovali Slovinsko německy hovořící panovníci a i dnes je možné se zde domluvit spíše německy, alespoň u staršího obyvatelstva. Až do roku 1918 byla tato země součástí Rakouska-Uherska. Během tohoto období si samotní Slovinci osvojili kulturu svých samozvaných pánů, ovšem přesto všechno se jim podařilo uchovat si silný smysl pro etnickou identitu, k čemuž jim dopomáhala slovinština, slovanský jazyk, který je svými kořeny příbuzný s češtinou, srbochorvatštinou a slovenštinou.

Krajina Slovinska je stejně tak krásná, jako rozmanitá. Po obou stranách slovinsko-italské hranice se táhnou Julské Alpy. Proslulá jezera Bled, Bohinj a také nejvýznamnější slovinské středisko Kranjska Gora, jsou dobrými výchozími místy k výletům do okolních hor. O něco jižněji láká projíždějící turisty křehká krása krasových jeskyní, především pak jeskyně Postojna. Hlavní město Slovinska Lublaň (Ljubljana) je bezesporu nejznámnějším v zemi. Jedná se o živé a mladé město, příhodně malé a plné barokních či habsburských budov. Krátký úsek slovinského pobřeží podél severního okraje Istrijského poloostrova lemují městečka, která patří ve Slovinsku k nejvyhledáva­nějším letoviskům. Jsou to především Piran a Portorož, nemluvě o přístavu Koper s úžasným starobylým centrem. Navzdory relativní izolovanosti ve východní části Slovinska je však zajímavé a hodné návštěvy také skvěle zachované město Ptuj.

Slovinsko zkrátka nabízí relativně blízko u sebe jak moře, tak skvělé hory a tudíž může Slovinsko představovat dobrý kompromis pro strávení dovolené aktivně založeného muže a jeho přítelkyně, která má ráda moře.

  • Alpenverein – kupujte zde nejlevnější a nejlepší pojištění do hor! Produkt rakouské pojišťovny UNIQUA

©Jakub K.