Skupina Jalovec - Mangart

14.12.2009

Vršič, Predel, Mangart (2645), Jalovec (2645), Bavški Grintavec (2347), Travnik (2379), Vevnica (2340), Site (2305), Malá Mojstrovka (2332), Veliká Mojstrovka (2366) , Slemenova Špica (1911), bivak Nogara, bivak Tarvisio, Koča na Mangrtském sedlu

Skupina Jalovec – Mangart

Tuto horskou skupinu vymezují dvě významná sedla: na východě Vršič (1611) a na JZ Predel (1156). Severní hranici tvoří říčka Sáva Dolinka, která odděluje masiv Jalovce od severně ležícího hřebene pohoří jménem Karavanky. Východní ohraničení tvoří spojnice Kranjska Gora – sedlo Vršič a pokračuje k jihu údolím řeky Soča až k jejímu soutoku s říčkou Koritnica na jihu v blízkosti známého horského střediska Bovec. Na západě odděluje skupinu bývalá jugoslávsko-italská hranice, která probíhá z údolí Sávy Dolinky k jihu přes masiv Ponce, později se stáčí k západu a vede po hřebeni Mangartu až na sedlo Predel. Pokračováním jz. okraje této horské skupiny je spojnice Predel-Gornji Log pod Mangrtom. Odtud vede hranice této skupiny podél toku říčky Koritnica k jihu až k jejímu ústí do horské dravé řeky Soča.

Sedlo Predel je důležitou silniční spojnicí mezi údolím Koritnica ve Slovinsku a Rabeljským jezerem (Lago di Predil) v Itálii. Výraznou dominantou této horské skupiny je Jalovec, který se majestátně pne nad údolím Planica. Nejkrásnější pohled na jeho masiv je z hory Sleme, odkud jeho tvar připomíná švýcarský Matterhorn.

Od Jalovce k jihu se táhne masív Pelce, který spadá na východ do údolí Zadnja Trenta a na západ do údolí Bavšica. Masiv Pelce pokračuje až k mohutnému komolému jehlanu s rozeklaným hřebenem jménem Bavški Grintavec (2347), kde se spojuje se hřebenem, který lemuje pravý břeh říčky Soča. Tato jižní část skupiny je méně navštěvována. Východiska do této skupiny leží v údolí říčky Sáva Dolinka (Rateče-Planica a Kranjska Gora), v údolí Soče (Trenta, Soča, Bovec) a v údolí Koritnice (Gornji Log pod Mangrtom a Kluže).

©Jakub K.