Škrlatica

3.1.2010

Škrlatica (2740), Julské Alpy, Slovinsko, Vrata Valley, Martuljek group, Martuljek – Škrlatica, Dr. Julius Kugy, Trenta, Krnica, V Kotlu

Škrlatica (2740)

Vrchol Škrlatice je považován za královnu Julských Alp. Je přinejmenším stejně okouzlující jako její choť, král Triglav. Společně vládnou nad nejkrásnějším Slovinským alpským údolím zvaným Vrata Valley, které se nachází na jihovýchodní straně a je nižší o více než 1700 m.

Škrlatica (2740 m) je druhou nejvyšší slovinskou horou a třetí nejvyšší v celých Julských Alpách za Triglavem (2864) a Montazem (2754 m) nacházejícím se na území Itálie. Je to nejvyšší vrcholek skupiny zvané Martuljek – Škrlatica, která obsahuje většinu nejdivočejších vrcholů v celých Julských Alpách. Škrlatica group je umístěna mezi Martuljek group na severu a and sousedícími vrcholy Prisojnik (2547) a Razor (2601) na jihu.

Na první pohled nemá Škrlatica výrazný bod, ale v každém případě vede na vrchol zajištěná cesta přes jižní hřeben, který se nechází nad zmiňovaným údolím zvaným Vratta Valley. Pokud by zde nebyla vedená cesta jednalo by se pravděpodobně o nejtužší slovinskou horu. Podrobení vzdorovala statečně a poměrně dlouho. Mnoho slavných alpinistů v 19 století se o to pokoušelo a selhalo. Nakonec až v roce 1880 stanul vítězně na vrcholu slavný průzkumník této oblasti, Dr. Julius Kugy společně se dvěma průvodci z údolí Trenta. Jmenovitě to byli pánové Andrej Komac a Matija Kravanja, horolezci. Dnešní cesta následuje jejich kroky.

Pod úbočí vedou celkem 3 odlišné cesty:

  • Vratta Valley Route – klasická cesta, nejpoužívanější, nejkratší a nejjednodušší ze všech tří. . Může být absolvována v jednom dni, ale musíte počítat s velkým vypětím kvůli zdolání velkých rozdílů nadmořské výšky. Cesta lze rozvolnit do dvou dnů s utábořením se na bivaku Rusje.
  • Krnica Valley Route – tužší cesta zahrnující těžší ferratu v masivu Kriska Stena. Je prakticky nemožné absolvovat cestu tam i zpět v jednom dni. Doporučuje se cestu rozdělit do dvou dnů s přespáním na bivaku Rusje.
  • Trenta Valley Route – je nejdelší, ale technicky méně náročná než Krnica Valley. Připojí se na vrcholu Kriska Stena. Je nemožné dokončit cestu tam i zpět za denního světla, avšak noční sestup z Pogačnikova domu do údolí Trenta není takový problém. Pokud se chcete rozhodnout absolvovat cestu údolím Trenta, je dobré naplánovat ji na 3 dny a spojit s výstupem na blízké vrcholy Razor (2601), Planja (2447), Pihavec (2414), Križ (2410) a Stenar (2501).

Závěrečný výstup je společný pro všechny cesty, setkávají se pod úpatím na jižní straně v pánvi Zadnji Dolek.

Výhled ze Škrlatice je za dobré viditelnosti nádherný na všechny strany. V jednom aspektu je tento výhled ještě lepší než z Triglavu a umožňuje spatřit to co Triglav neumožňuje. Je to on sám a jeho monumentální severní tvář, která je ze Škrlatice vidět jako na dlani. Na severozápadní straně NW se nachází Krnica Valley nižší o více než 1600 m. Z této strany je možné spatřit nejmocnější, 700 metrů velkolepou stěnu Škrlatice. Na jihozápadní straně jí tvoří společnost dva blízké, téměř stejně vysoké vrcholy Rakova Špica (2545) a Rogljica (2547) a dohromady tvoří jeden z nejkrásnějších masivů v celých Julských Alpách. Mezi těmito třemi vrcholy leží místo zvané Zadnji Dolek [Last Basin], jehož strany jsou pod útesy vrcholů zasypány velkým nánosem jemné suti i větších kamenů.

Odkudkoliv vypadá Škrlatica jako pevnost a svým charakterem připomíná Dolomity. Nejbližším sousedem na severovýchodní straně je Visoki Rokav (2646) (High Rokav). Mezi nimi je divoký, vzdušný a zubatý hřeben. Na východě se potom nachází Spodnji Rokav (2500) (Lower Rokav). Společně s těmito dvěma „rukávy“ Škrlatice je uzavřeno divoké suťové úbočí V Kotlu (In The Cauldron).

Vedle těchto vrcholů hřebenu je prvním monumentálním sousedem Dolkova Špica (2591).