Kilimanjaro

7.1.2010

Kilimandžáro, Kilimanjaro, Tanzanie, Afrika, Uhuru Peak, Kibo, Mawenzi, Shira, Marangu

Pohoří Kilimandžáro leží 400 km od rovníku na území Tanzanie, ovšem blízko hranice s Keňou. Pohoří má rozměry - délka 60 km a šířka 40 km.

Výstup na Mont Blanc

7.1.2010

Výstup na Mont Blanc

Dva tzv. normální výstupy na Mont Blanc vedou z francouzské strany a jsou usnadněny horskou dráhou nebo lanovkou. Normální výstup na Mont Blanc z italské strany od Rif. Dóme je poněkud delší a z normálních výstupů nejobtížnější. Za dobrého počasí a příznivého stavu ledovce nečiní žádný z těchto normálních výstupů na Blanc obtíže. Nutno však vždy brát v úvahu možnou změnu počasí a teploty. Pak dochází k situacím, které si již mnohokráte vyžádaly bohužel i lidské životy. V místě setkání tří normálních cest tj. od Rel du Gouter, od Ref. Grand Mulets a od Rif. Dóme, stojí malá chata ReL Vallot, která již zachránila mnohým horolezcům život.

Hory Mont Blanc

6.1.2010

Hora Mont Blanc, Mont Blank, Chamonix

Hory Mont Blanc (italsky Monte Bianco, v překladu bílá hora) je nejvyšší hora Alp (4810 m n.m.) na italsko-francouzské hranici v masivu Mont Blancu. S kavkazskou horou Elbrus (5642 m n.m.) soupeří o titul nejvyšší hory Evropy. Geografické hranice mezi Evropou a Asií totiž nejsou jasně vymezeny. Přesná výška hory je vzhledem k ledovému příkrovu proměnlivá.

Historie dobývání hor

6.1.2010

Historie, Alpy, Mont Blanc, Chamonix, Jaquese Balmat, Dr. Balmat, Arve, Mer de Glace, Andy, Kordillery, Himaláje, Karákorám, Mont Everest, K2, Wetterhorn, Matterhorn, Eiger, Monte Rosa, Kančendžanga, Lhotse, Mount Whitney, Mt. Logan

Horolezectví je poměrně mladá disciplína a jeho počátky se datují teprve od poloviny 19. stol. Dříve lidé vystupovali do hor jen z praktických důvodů. Proto mezi prvními návštěvníky vysokých horských poloh byli především lovci kozorožců a kamzíků, hledači minerálů a bylinkáři. Teprve rozvoj vědy na konci 18. stol. podnítil zájem o hory i z vědeckých důvodů. Současně s vědci do hor přicházeli i první turisté, kteří o svých cestách napsali knihy. Tyto publikace do evropských nejvyšších hor přitahovaly další návštěvníky.

Pojištění Alpenverein

5.1.2010

OEAV, pojištění Alpenverein, sekce Austria, Uniqua, Rakousko

Rakouský Alpenverein je velký horolezecký svaz - je však i mnohem více. S téměř 150letou historií, s členskou základnou více než 330 000 členů a s rozvětvenou strukturou se vyvinul do mnohotvárné, společensky významné instituce nejen v Rakousku, ale i mimo něj.

Hora Triglav

5.1.2010

Triglav (2864), Slovinsko, Julské Alpy, Kredarica, Julius Kugy, Luka Korosec, Matija Kos, Stefan Rozic, Lovrenc Willomitzer, Bambergova Pot, Jakob Aljaž, Aljažev Stolp, Triglavski dom na Kredarici, Vodnikova koča na Velem polju, Dom Planika pod Trigla

Triglav není pouze hora, Triglav je království, napsal Julius Kugy, slavný průzkumník Julských alp v jeho knize (Ze Života Horala). Nemohl to vystihnout lépe. Silueta slovinské posvátné hory a nejvyšší vrchol hrdě stojí na národní vlajce jako výsostný znak. Triglav nemá jen působit na lidi, je to skutečný mezinárodní gigant, jako pro lidi z celého světa putování do království. Němci ho také nazývají Královský Triglav. Je to samozřejmě jedna z nejvíce žádaných a slézaných hor z celých Alp. První slovinský president, Milan Kucan, řekl, že je povinností každého Slovince alespoň jednou Triglav slézt.

Klettersteig Tassilo - Schermberg

5.1.2010

Klettersteig Tassilo, Totes Gebirge, Schermberg 2396m, Welser Hütte, Almtaler Köpfl, Grosser Ödsee, Kreuz, Zwillingkogel

K vybudování nové 1 400 metrů dlouhé ferraty Tassilo na vrchol Schermerg, v pohoří Totes Gebirge v Rakousku, s převýšením 600 metrů stačilo pouhých 8 dnů.

Totes Gebirge

5.1.2010

Totes Gebirge, Mrtvé hory, Priel Schutzhaus, Severní vápencové Alpy, Almtaler Haus, Hinterstoder, Steyr, Welser Hüte, Johannishof, Polster, Polsterlucke, Grosse Priel, Spitzmauer, Temelberg, Schermberg, Brotfall, Bert Rinesch Steig, Stodertaler Steig

Alpské pohoří Totes Gebirge neboli Mrtvé hory je vápencové pohoří patřící do skupiny Severních vápencových Alp. Rozprostírá se na rozmezí Štýrska a Horních Rakous a má rozlohu přibližně 1250 km2.

Bivaky - Julské Alpy

5.1.2010

Bivak Hlek, Bivak I. v Veliki Dnini, Bivak II. Pod Rokavi, Bivak III. Za Akom, Bivak IV. Na Rušju, Bivak na Črniku, Bivak na Gozdniku, Bivak pod Luknjo, Bivak na Črniku, Bivak na Gozdniku, Bivak na Kamniku, Bivak Tarvisio, Bivak Nogara

Bivaky jsou útočiště, která poskytují nouzový úkryt v horách. Obvykle to bývají plechové boudy přikotvené ke skále ocelovými lany s omezenou kapacitou míst cca do 10. Bývají vybaveny dřevěnými palandami, stolkem a kamny.

Marino-Bianchi

5.1.2010

Dolomity, Itálie, Cristallo, Monte Cristallo (3154), Forcella Staunies, Forcella Staunies, Cortina D`Ampezzo, Cappana Rio Gere, Passo di Tri Croci, Forcella Staunies, Via ferrata Rene de Pol, Sentiero ferrato Ivano Dibona, Cima di Mezzo, Rifugio Lorenzi

Je to velmi příjemná ferrata a jednoduchá ferrata na rozhýbání se. Výjimečná lanovka vás vyveze téměř do tří tisíc metrů a odtud je to na vrchol jen kousek. Když není pod ledem - viz naše vlastní zkušenost. Snadno dostupná lanovka ovšem způsobuje, že se v těchto místech pohybují spousta lidí!

Fausto Susatti - Cima Capi

5.1.2010

Sentiero attrezzato Fausto Susatti, via ferrata, Cima Capi, Monte Capi, Gruppo della Rocchetta, Riva del Garda, Biacesa, Mario Foletti

Lehká, nenáročná ferrata vedoucí na vrchol Monte Capi v pohoří Gruppo della Rocchetta. Přesný název je Sentiero attrezzato Fausto Susatti. Používá se pro sestup z vrcholu, na který se leze jinou ferátou, Mario Foletti. Někdy nesou feráty název podle vrcholu - Monte/Cima Capi.

Via della Amcizia - Cima SAT

4.1.2010

Cima SAT, Via della Amcizia, Riva del Garda, Lago di Garda, Lagir Alpina

V podstatě se jedná o žebříkovou cestu. Někdy se jednoduše nazývá Amicizia nebo také Cima SAT.

Via ferrata Che Guevara

4.1.2010

Sentiero attrezzato Che Guevara, Monte Casale, Pietramurata, Arca, Rifugio Don Zio, Busón, Ferratina del Rampin

Charakteristika: Nenáročná feráta přesným zněním Via ferrata Che Guevara či Sentiero attrezzato Che Guevara. Někdy se může objevit i pod jménem Monte Casale.

Lago di Garda

4.1.2010

Gardské jezero, Lago di Benaco, Sarca, Desenzano del Garda, Riva del Garda

Jezero Lago di Garda je největším italským jezerem ledovcového typu. Rozkládá se na rozloze 369,98 km poblíž města Verona v severní části země. Svou strategickou polohu získalo díky tomu, že se rozprostírá na hranicí tří regionů, a to jmenovitě na střetu území Trentina - Alto Adige, Benátska a Lombardie. Jezero bylo vytvořeno po poslední době ledové Etschským ledovcem, jehož stopy se ještě dnes velmi výrazně zachovaly.