Haute Route

4.3.2010

Chamonix-Zermatt Haute

Haute Route (nebo The High Route or Mountaineers Route) je jméno dané trasy s několika možnými variantami, které lze absolvovat pěšky nebo na lyžích a je vedena mezi Chamonix na frnacouzské straně a městečkem Zermatt na švýcarské straně. Vznik Haute Route je datován k polovině 19. století, kdy vytyčili členové Alpského klubu Velké Británie první letní horolezecké cesty. Cesta v té době čítala zhruba 12 dní chůze a nebo 7 dní na lyžích ze 180 km vzdáleného údolí Chamonix nebo Zermattu k Matterhornu.

Dálniční známka Švýcarsko 2011

3.3.2010

Švýcarsko dálniční známka 2011

Ve Švýcarsku je prodej dálničních známek poněkud netradiční. Hlavní odlišností od jiných zemí je především ta skutečnost, že ve Švýcarsku můžete dálniční známku zakoupit pouze jako roční, jejichž platnost je od začátku prosince do konce ledna.

Národní parky USA

3.3.2010

Národní parky USA, Jasper, Banff, Glacier International Peace Park, Denali, North Cascades, Olympic, Yellowstone, Yosemite, Bryce Canyon, Sequoia, Grand Canyon, Everglades, Hawai Volcanoes

Spojené státy mají na seznamu světového dědictví UNESCO zapsaných celkem dvacet památek. Jen pro srovnání Česká republika jich má dvanáct. Národní parky USA zahrnují celkem 13 národních parků, jejichž výčet a podrobnější výklad uvádím.

Dálniční známka Slovensko 2011

2.3.2010

Slovenská dálniční známka 2011

Na území Slovenské republiky jak pro osobní tak pro nákladní automobily. Podle udávané hmotnosti vozidla je také daná doba, na kterou se dálniční známka prodává.

Dálniční známky 2011

2.3.2010

Dálniční známky a jejich ceny v roce 2011

Vzhledem k častým požadavkům našich čtenářů, mít aktuální informace o cenách dálničních známek při cestách k evropským horám pohořím, jsme zde zavedli tuto stránku, která i klade za cíl poskytnutí kompletních informací o cenách a druzích dálničních známek a usnadní a tím Vám zpříjemnit Vaši cestu k vytoužené dovolené ať už v horách, údolích či jinde.

Dálniční známka Rakousko 2011

2.3.2010

Rakouská dálniční známka, Dálniční známka Rakousko

Prodejní ceny u rakouských dálničních známek zaznamenaly lehké zdražení. Prodejní cena v českých korunách se také průběžně mění s kurzem Eura.

Zillertálské Alpy

23.2.2010

Zillertal, Tirolsko, Zell am Ziller, Krimml, Tuxer Joch

Zillertálské Alpy se rozkládají v Rakousku a v Itálii. Podstatná část těchto hor leží v rakouské spolkové zemi Tirol /Tirolsko/ JZ od hlavního města této spolkové země Innsbrucku, nejvýchodnější hřebeny a oblasti v okolí střediska Krimml patří již do spolkové země Salzburg.

Dálniční známka na Slovinsko 2011

15.2.2010

Dálniční známka Slovinsko, dálnice Slovinsko, poplatky Slovinsko

Ceny slovinských dálničních známek (slovinsky: vinjeta) zůstávají v roce 2011 na stejné úrovni jako v předchozím roce. Nezměnily se ani jednotlivé typy známek.

Jezero Bohinj

15.2.2010

Bohinjské jezero

Od Bledského k Bohinjskému jezeru je to 30 kilometrů. Dopravu zajišťují každou hodinu autobusy jezdící hustým, zeleným a často v oparu mlžného závoje a nízkých mraků ukrytým údolím Sava Bohinjka. Co se týče vzhledu a charakteru, je jezero Bohinj zcela odlišné od Bledského: svým tvarem připomíná úzký prst pokrčený pod divokými horami, jejichž zalesněné svahy končí až u jezera. Všude kolem panuje lenivé ticho a osamocenost, tak vzácné u turisty obléhaného jezera Bled.

Jezero Bled

15.2.2010

Slovinsko

Není pochyb o tom, že jezerní středisko **Bled** má vše potřebné k tomu, aby se zdejší dovolená zařadila k těm nezapomenutelným – klidné jezero s romantickým ostrovem, pohádkový hrad vysoko nad ním, a v pozadí zasněžené vrcholy hor. Jako takové určitě stojí za návštěvu, kterou zpříjemní i to, že v rámci turistického ruchu je zde od každého něco. V létě je jezero, ohřívané horkými prameny až na 20 °C, centrem celé řady vodních sportů – hlavně se tu konají veslařské závody - , zatímco v zimě se hladina mění na obrovské kluziště.

Heli-skiing - heliski

8.2.2010

Heli-skiing, heliski, telemark skiing, heli ski, skiing resorts, helicopter ski, heli-skiing canada, alpine skiing, free skiing, Hans Gmoser, Britské Columbie, Columbia Mountains, pohoří Carboos, pohoří Monashees, Mountain Pro Guiding

Je to způsob lyžování, který využívá vrtulník místo vleku a prašanem pokryté svahy nahrazují přelidněné sjezdovky. Kolébkou lyžování nebo snowboardingu z vrtulníku je Kanada. Provozuje se hlavně v Britské Columbii v pohoří Carboos a Monashees. Jeho historie sahá do roku 1965, kdy mladý rakouský emigrant Hans Gmoser dostal nápad využít helikoptéru na lyžování v doposud málo známých a nedostupných zasněžených vrcholech v pohoří Columbia Mountains v provincii Britská Kolumbia. V Evropě je pak kromě Švýcarska, části Itálie a několika málo vrcholů v Rakousku většinou zakázané. Ve Švýcarsku se lze helikoptérou nechat na svahy vyvézt v okolí Zermattu, v Itálii pak v kraji Aosta na jižních svazích Mont Blanku.

Národní park České Švýcarsko

3.2.2010

České Švýcarsko, Saské Švýcarsko, Sächsise Schweiz, severní Čechy, Labe, Děčínsko, Lužické hory, Děčínské a Jetřichovské stěny, Pravčická brána, Česká Kamenice, Hřensko, Krásná Lípa, Labské pískovce, Sněžník

České Švýcarsko je národní park v severních Čechách na pravém břehu Labe na Děčínsku; 79 km2. Byl vyhlášen v roce 1999 na území, které je z většiny součástí Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce, z malé části Chráněné krajinné oblasti Lužické hory.

Národní park Podyjí

3.2.2010

NP Podyjí, NP Thayatal, Národní park Podyjí, jihozápadní Morava, Dyje, Vranov nad Dyjí, Znojmo, Čížov, Hardegg

Podyjí je národní park (63 km2, vyhlášen v roce 1991) na jihozápadní Moravě u hranic s Rakouskem. Zaujímá hluboké meandrující údolí středního toku Dyje od Vranova nad Dyjí po Znojmo s okolní pahorkatinou. Inverze vegetačních stupňů; ve vyšších polohách teplomilné doubravy a skalní lesostepi, v údolí chladnomilné a vlhkomilné druhy. Řada vzácných druhů rostlin a živočichů, zejména bezobratlí. – Turistická oblast. Na rakouské straně NP Thayatal (13 km2, vyhlášen v roce 2000). Hraniční přechod pro pěší z Čížova do Hardeggu.

Národní park Šumava

3.2.2010

Šumava, Nationalpark Bayerischer Wald, ČR, Böhmerwald, Grosser Arber (1456), Velký Javor, Plechý (1378), Boubínský prales, Železná Ruda, Zadov, vodní nádrž Lipno, Pláně

Šumava, německy Böhmerwald – pohoří v jihozápadních Čechách, v Německu a Rakousku, je součástí Šumavské hornatiny; nejvyšší hora je Grosser Arber/Velký Javor, 1 456 m n. m., v ČR Plechý, 1 378 m n. m. – Kerné pohoří s převážně plochou vrcholovou částí (tzv. Pláně, 900 – 1 100 m n. m.), nad níž se zvedají jednotlivé vrcholy.

Národní parky ČR

3.2.2010

Krkonošský NP, NP Podyjí, NP Šumava, NP České Švýcarsko

Národní park je rozsáhlé území cenné z přírodních hledisek; jedinečné v národním i mezinárodním měřítku, s převahou přirozených nebo lidskou činností jen málo ovlivněných ekosystémů, s mimořádným vědeckým a výchovným významem.