Paříž

29.3.2010

Paříž je krásná

Paříž je krásná,

a ačkoliv jsem ji navštívil v životě jen jednou, kvůli svému osobitému kouzlu jsem si ji hned na poprvé zamiloval. Na konci léta roku 2002 jsem v ní strávil 10 přenádherných dní. Měl jsem pronajatou marcardu dvě minuty chůze od Gare d´Austerlitz(to je vlakové nádraží). Za rozbřesku jsem vyrážel a vracel jsem se pozdě v noci. Je toho tolik co vidět v ulicicích Paříže. Muzea, chrámy a katedrály, parky, Seina, kavárny, Eifelovka nebo Roland Garos. Nohy mě bolely, ale to byla malá daň za tolik koncentrované krásy. Jedna věc se ale popisuje těžko. Je to ten odér lásky, který je čpí v Paříži z každého rohu. Paříž je město zamilovaných. Snad kvůli tomu jsem se do Paříže zamiloval.

Vlastně jsem se tenkrát zamiloval nejen do Paříže. Jmenovala se Claudie a pocházela ze Švýcarska…odkud už si nevzpomenu, ale byla nádherná. Potkali jsme se jednoho večera u Notre Dame. Chodil jsem k tomu chrámu každý večer…přímo před chrámem je prostorné čtvercové náměstíčko a na něm bylo každý večer živo. Potulní kejlíři a žongléři bavili turisty a snažili se vyloudit něco málo z jejich kapes vyměnou za hezkou podívanou…já měl sice do kapsy hluboko, ale víno ve francii je levné. A tak jsem se každý večer v dobré víře vracel na stejné místo a toužebně očekával dobrodružství. 2 dny před odjezdem přišlo…v podobě 5 krásných dívek. Ten večer byla láhev vína vypita dřív než obvykle. Ani vystoupení kejklířů jsem se už u Notre Dame nedočkal. Dívky chtěli jít tančit a tak jsem je doprovázel přes Saint-Denise směrem na Montmartre. Až ke vchodu na diskoteku. Jenže Pařížské diskoteky jsou drahé, a já měl už jen dost peněz akorát na poslední láhev vína. Na poslední večer. 4 dívky zmizely útrobách pařížského podzemí. Jedna zůstala. Claudie. Když si na ni vzpomenu…mon die…byla tak krásná. Povídali jsem si až do rána. POVÍDALI! Měla v Paříži přes léto brigádu. Hledala prince na bílém koni. Slíbila že se příštího večera setkáme před katedrálou!

Celý den jsem byl nesvůj. Večer jsem přišel ke chrámu trochu dřív než obvykle…vyzbrojen laciným francouzkým vínem…a praženými mandlemi. Tenhle příběh ale šťastný konec nemá…mandle jsem snědl sám. To však nic nemění na tom, že je Paříž krásná!

Pestrá nabídka na Vás čeká na specializované stránce s názvem Poznávací zájezd Paříž. Naleznete zde také pobyty i s individuálním pobytem (zajištěna doprava, ubytování a mapa) – to vše online na Summit Tour. Další poznávací zájezdy Francie

  • Disneyland Paříž – informace o Disneylandu v Paříži
  • Alpenverein – kupujte zde nejlevnější a nejlepší pojištění do hor! Produkt rakouské pojišťovny UNIQUA

© Jaroslav Redek