Marmolada

16.12.2009

Marmolada, Dolomity, Belluno, Punta Penia, Gran Vernel, Monte Serauta, Cima d´Uomo, Punta di Rocca, Crepes de Padon, Fassa, Valacia, Bocche, Rifugio Pian Fiacconi

Marmolada

Marmolada je název celého táhlého a rozložitého skalního masívu. Královna Dolomit, jak je někdy přezdívána, kulminuje v bodě Punta di Penia (3344) – vůbec nejvyšším vrcholem Dolomit. Severní stranu v horní třetině pokrývá mohutné ledové pole o délce 4 km a šířce 1,5 km. Na jižní se naopak vzpíná stěna 800 metrů vysoká. Vedle nejvyššího vrcholu Punta Penia je třítisícovek v hlavním masívu více: Gran Vernel, Monte Serauta, Cima d´Uomo. O masívu Marmolady je však lépe mluvit jako o skupině několika pohoří, které jsou od sebe poměrně výrazně odděleny a tvoří vlastně samostatné menší masívy. Na sever za jezerem Fedaia je to skupina Crepes de Padon, na západní straně nad údolím Fassa se tyčí pohoří Valacia a na jihu poměrně velmi vzdálená skupina Bocche.

Z jihu se nám nabízí pohled na 800 m vysokou stěnu – sen řady extrémních horolezců. Věčné sněhové pole bohužel díky globálnímu oteplování nezadržitelně ubývá a každým rokem se citelně zmenšuje. Ledovec je však dobře přístupný. Kdo touží sáhnout si na něj, může využít příznivé ceny a nechat se lanovkou vyvézt až k chatě Rifugio Pian Fiacconi. Kabinkovou lanovkou dosažitelný je i druhý nejvyšší vrchol skupiny Punta di Rocca (3309).

Na podzim roku 1917 bylo v těle ledovce vyvrtáno na 8 km chodeb a zbudována celá městečka. V dnešní době ledovcové štoly již neexistují. Ustavičným pohybem ledového pole byly zničeny již krátce po skončení první světové války. Ale občas i dnes ledovec u splazu nečekaně vydá válečné pozůstatky – nezřídka to bývají mrtvoly frontových vojáků. I masiv Marmolady má své muzeum války. Je zřízeno v lokalitě hřebenu Punta Serauta (3288), který byl důležitým opěrným bodem Italů. Území nazývané Zona Sacra (posvátné, památné místo), nabízí kromě zajímavostí z války i jedinečné výhledy. Další volně přístupné muzeum (Museo della Grande Guerra in Marmolada) je v budově druhé mezistanice lanovky na Punta di Rocca.

Odkazy