Lago di Garda

4.1.2010

Gardské jezero, Lago di Benaco, Sarca, Desenzano del Garda, Riva del Garda

Jezero Lago di Garda je největším italským jezerem ledovcového typu. Rozkládá se na rozloze 369,98 km2 poblíž města Verona v severní části země. Svou strategickou polohu získalo jezero Garda díky tomu, že se rozprostírá na hranicí tří regionů, a to jmenovitě na střetu území Trentina – Alto Adige, Benátska a Lombardie. Jezero bylo vytvořeno po poslední době ledové Etschským ledovcem, jehož stopy se ještě dnes velmi výrazně zachovaly. Severní úzká a dlouhá část jezera připomíná fjord, který obklopují hřbety až 2000 m vysoké. Jižní širší část je tvořena morénovými zbytky. Jezero má rozlohu 369,98 km2. Je dlouhé 51,6 km a široké 17,2 km. Délka jeho břehu je 158,4 km. Průměrnou hloubku má 136 m a maximální hloubku 346 m. Leží v nadmořské výšce 65 m. Největší přítok je řeka Sarca na severu a z jezera vytéká řeka Mincio (levý přítok řeky Pád) na jihu.
Jezero je bohaté zejména díky svým vinicím (zvláště na Bardolíno), citronikům, olivovníkům a cedrům, zaznamenává mírné zimy a přijemná léta. Na jižnim cípu vyplouvaji čluny z Peschíery, Sirmione zejména kvůli nádherným výhledům na hory po východní straně. a z krásného Punta di San Vigilio s malým kostelem a vilou Guarienti ze 16. století. Začněte svou cestu na úzkém výběžku Sirmione. Tato rybářská vesnice s obnovenými lázněmi umožňuje krásný rozhled po jezeře z věže zámku Rocca Scaligcra ze 13. století. Sama jízda na Gardesana Occidentale podél útesů západniho břehu bude překrásná.
Lázeňské město Gardone Riviera obdivuji pro jeho parky a botanické zahrady i jako východisko k výletům na pahorky. Nad tímto mistem v Gardone dí Sopra stoji „bláznivá“ stavba z 20. stoleti – Il Vittoriale (otevřeno duben-září út-ne 10.00–18.00; řijen-březen út-ne 9.00–13.00 a 14.00–17.00; pozemek denně duben-záři 8.30–20.00; říjen- březen 9.00–17.00) – bizarní a pobuřujicí sídlo básníka, dobrodruha a fašisty Gabriella ďAnnunzio. který zde v roce 1936 zemřel.Me­lancholické zahrady s tmavým vavřínem a cypřiši vedou k mauzoleu, kde leži spisovatelův sarkofág a vedle hroby jeho žáků. Ve vile vystavuji řadu předmětů připomínajících první světovou válku, napřiklad hlídkový člun Puglia, na kterém ďAnnunzio za války brázdil vody jezera.
Jezero je nejatraktivnější cyklistickou oblastí, ideální podmínky jsou zde pro biketreking, mountainbiking, windsurfing a horolezectví. Magnetem všech vyznavačů sportů je právě severní část jezera Garda s mírným klimatem. Jedinečná příroda, nádherné cyklostezky vedoucí od jezera Garda v nadmořské výšce 65 m až na vrcholky hor do 2000 m. V jednom dni projedete typickou subtropickou vegetací s palmami, olivami, oleandry, přes vinicové háje až po alpskou vegetaci s jedlemi, borovicemi a horskou klečí. Po překrásných výhledech na Gardské jezero, historické vesničky a Dolomity vás čeká příjemné koupaní v jezeře, pěší a cyklistická promenáda mezi městečky Torbole a Riva del Garda, příjemné posezení v typických italských pizeriích, spousta obchůdku a proslavená italská zmrzlina.
Lago di Garda je nejen největší, ale také nejčistší a zřejmě i nejoblíbenější italské jezero. Turistický průmysl zde začal prosperovat poměrně nedávno – až na začátku 20. století, kdy byla dokončena silnice podél pobřeží jezera. Proto zde nenajdete žádná viktoriánská letoviska podobná těm, která lemují břeny jezer Como a Maggiore. Jediným významným anglickým návštěvníkem, který strávil u jezera delší dobu, byl D. H. Lawrence, který ovlivněn touto krajinou ve své knize popisuje mnoho zdejších krás.
Z těchto důvodů má Gardské jezero nyní pevné místo v programu cestovních kanceláří a rychle se rozvíjí. Jeho střediska každý rok zaplňují stovky klientů, kteří si zakoupili zájezdy cestovních kanceláří, a také mnoho Němců, Francouzů a Italů, které přitahují nejlepší podmínky pro windsurfing v Evropě a příjemné podnebí. Zimy jsou mírné, léta doprovázená větry – severní sovero fouká dolů na jezero od půlnoci do rána a ova vane z jihu odpoledne a večer. Podél tzv. Riviéry Bresciana, chráněného pásu na západním břehu, rostou zelené olivové háje, vinná réva a citrusy, tedy plody poskytující suroviny pro hlavín zdejší produkty; olivový olej, citrusové sirupy a vína Bardolino, Soave a Valpollicela z údolí před a za Veronou. Co se týče scenérie, břehy jezera jsou hodně odlišné: bohatá vegetace u středních úseků přechází do drsného severu, kde se jezero zužuje a je těsně obklopeno skalnatými horami. Jižní úseky, které mají v nejširším místě 16 kilometrů, jsou obklopeny mírnou nížinou.

Poznávancí zájezdy Francie Poznávancí zájezdy Itálie