Kronplatz Plan de Corones

21.10.2010

Recenze italského střediska Kronplatz Plan de Corones

Kronplatz nese mezi místními obyvateli názvy jako Glatzkopf nebo Platte. Oba názvy znamenají pleš. Název vyplývá z toho, že hora je vložena mezi špičaté vrcholky Dolomit a hlavní alpský hřeben a nejsou na ní stromy.
Z horské stanice Kronplatz se všemi směry rozbíhají na 2275 m široké a mírné sjezdovky – ideální revír pro děti, začátečníky a carvery. Zastaralé vleky byly všude nahrazeny moderní sedačkové kabinky. Šest z nich míří ze všech stran zpátky doprostřed Pleše.
V údolí na Vás potom čeká pulzující italský život. Na východě čeká poklidný Olang, na západě více rodinný St. Vigil. Bruneck na severu je turistické centrum s nesmírným množstvím šarmu, s fantastickým starým městem a s vybranými obchody, nákupní zónou s příjemnými kavárnami, které navodí atmosféru poklidného italského životního stylu.

Sjezdovky a běžecké tratě

Extrémně široké, rovné a dokonale upravené tratě vedou z Kronplatzu přímo na sever a na západ. Tyto svahy nabízejí dostatečný prostor pro všechny typy jízdy, umění a rychlosti a jsou mimořádně vhodné pro předjíždění.

Všichni bez vyjímky tedy ocení mnohovárný lyžařský terén bez stromů až dolů do údolí do Olangu. K kategorii rychlostních komunikací patří sjezdovky do Brunecku. Obtížné, strmé a úzké, nanejvýše dvoustopé s nedostatkem místa pro bezpečné předjíždění. I dobří lyžaři by měli dodržovat zásady bezpečné jízdy a omezit či přizpůsobit svoji rychlost . Kdo by přece se přeci jen pustil do opravdu rychlé jízdy, musí počítat s pády a srážkami s ostatními lyžaři.
Jako opravdu pohodovou lze zvolit západní svahy do St. Vigilu. Při zářicím slunci tam můžeme na modrých až světle červených sjezdovkách sundat nohu z plynu. Mýtné je celodenní jízdenka není za 35 Euro zrovna levná, ale lze ušetřit na skipasech. Dolomity Superski Pass platí i pro jihotyrolské lyžařské oblasti Gröden, Seiser Alm, Alta Badia, Latemar, Venetské oblasti Arabba, Cortina d Ampezzo a mnoho dalších.

Levněji to zde samozřejmě vyjde běžkaře, kteří najdou v Antholzeru a v Gsieser Talu skvělé podmínky.

Pro děti

Kronplatz je jako stvořený pro děti a dorost. Lyžařské školky, italské lyžařské školy Papas, dětský ráj Croniworld, nové vleky, přehledný terén a a relativní klid v údolí hovoří prostě samy za sebe. Na rodiny čekají s otevřenou náručí Olang a St. Vigil, kde je malý dopravní ruch. Malí boardeři skáčou radostně a podle chuti na U rampě. Když se chcete vrátit večer do Brunecku, musíte počítat s tím, že cesta vede jen po černých sjezdovkávh Sylvester a Herrnegg. Ty malým dětem nelze příliš doporučit. Lyžaři se tudy řítí příliš rychle a bezohledně, pozdě odpoledne jsou sjezdovky již zledovatělé a hrbolaté. Do údolí ze sjet však i velkokapacitními lanovkami. JInak se ale množství lidí v takto rozdáhlé oblasti rozmístí.

Další vyžití

Kolem Kronplatzu se o nejlepší náladu stará cca 12 sáňkařských drah. Nejdelší dráha se táhne sedm kilometrů z Brunecku do Olangu. Kratší, ale stejně krásná, je každý den osvětlená dráha Panorama. Více než 100 kilometrů značených výletních stezek osloví rodiče i děti. Herna Boccia v Brunecku potom spíše děti.

Tip

Kousek od vrcholu stojí CAI-Hütte. Jídlo je chutné a výhodné, nálada příjemná, později bývá i velice veselá. Podobně to vypadá i v Herzl-Hütte u Herneggu. Také na Rifugio Graziani nálada hodinu od hodiny stoupá.

Užitečné odkazy