Kaprun Zell am See

29.9.2010

Recenze italského střediska Kaprun Zell am See

O lokalitě Kaprun Zell am See

Protože tam sníh ještě doopravdy křupe pod nohama", zpíval kdysi Wolfgang Ambros v jedné své odrhovačce. Měl na mysli Zell am See, a to nejen proto, že se to v písni dobře rýmovalo. Také z toho důvodu, že když tu svítí slunce, všechno je zaplaveno štěstím". Toho si všiml i Ambros. Jak došel rakouský písničkář k tomuto závěru? Docela jednoduše: V areálu Europa Sportregion čeká totiž na lyžování chtivé návštěvníky 130 kilometrů bezvadných sjezdovek a v Zellu a v sousedním Kaprunu stále stoupá počet možností jak strávit fantastický večer.

Zell am See se totiž objevilo skvělé město kultury a nákupů. Jezero Zeller See zajisti zimní radovánky všeho druhu a lepší cíl pro rodinnou dovolenou nel právě zmíněný Europa Sportregion vlastně ani neexistuje. Mnohé rodiče osloví přizpůsobení ubytovacích zařízení dětským hostům, šest lyžařských škol, zábavní park, idylická poloha a spousta dalších věcí. Že to všechno není zrovna za hubičku? Máte pravdu. Ale zdejší panorama je příliš krásné, než abyste se rozčilovali nad předraženým cappuccinem. Podmínky v celoročně otevřeném ski centru Kitzsteinhorn na prvním zpřístupněném ledovci v Rakousku jsou příliš dobré, než aby vám mohlo něco pokazil náladu. A pestrá nabídka sjezdovek v areálu Schmittenhbhe a pozvolné svahy v rovinatějším Maiskogelu slibují mnoho příjemných chvil.

Sjezdovky a běžecké tratě v Kaprunu

Vše, co čekáte na svahu, kolem něj i pod ním – sjezdovky areálu Europa Sportregion už nemohou být vyváženější a lepší. Schmittenhöhe se rozkládá těsně pod hranid 2000 metrů, ale díky bezpočtu sněhových děl nemůže tato skutečnost ani trochu ublížit kvalitě sněhu. Ta umožňují využití skipasů na poměrně obtížných východních svazích (včetně sjezdovky s boulemi) a na jižních sjezdovkách Trass a Standard s černým označením až do poloviny dubna. Dlouho v provozu jsou také široké svahy v dolní části Schmittenhöhe, které také přispěly k tomu, že Zell am See je považováno za jeden z nejlepších rodinných areálů v Evropě. Této pověsti dopomohl také areál Kitzsteinhorn, situovaný zhruba do výšky 1000 metrů nad mořem, který nabízí široké a nenáročné svahy, a to i na ledovci. Areál je také oblíben mezi vyznavači carvingového lyžování a sněžného prkna. Sjezd do údolí však nahrazuje přeprava kabinkovou lanovkou. Sousední Maiskogel s vrchokem ve výšce 1675 metrů nad mořem působí naproti tomu jako trpaslík. Na 15 km sjezdovek bývá relativně klidno, dvě pozvolné trasy beztak nic více nedovolují. Fanoušci hlubokého sněhu zbožnují ledovcovou oblast, snowboardisté funpark, rozkládají se rovněž na Kitzsteinhornu. Ale v areálu Schmittenhöhe se objevila nová konkurence s U rampou, traily a jumpy. Běžkaři vyrážejí na výlety do okolí Kaprunu, Schüttdorfu nebo i kolem jezera Zeller See. Ovšem trasy jsou spíše kratší než delší. Pokud chcete vyrazit na delší tůru, napojte se buď na trasu Pinzgauerloipe či na náročnou stopu Saalachtailloipe.

Pro děti

Na snadno zvládnutelných svazích všech tří samostatných areálů mají děti pocit, že dokáží sjet všechno. Aby se náhodou nestaly děti až příliš lehkomyslné, jsou k dispozici profesionální lektoři šesti lyžařských škol. K nim patří také školka, kde je možné si zajistit i chůvu, a zábavní parky Kinderleibnisland v areálu Schmittenhöhe. Ale ani rodičům samotným nebude činit žádné problémy, mít své děti stále na očích. Kitzsteinhorn je jedna souvislá zasněžená louka a areál Schmittenhohe je rovněž přehledný. Ovšem třetina sjezdovek je černá, a ty jsou pro malé lyžaře zcela nevhodné. Naproti tomu na krátkých sjezdovkách v Maiskogelu se dají skvěle trénovat první obloučky.

Další vyžití

V zimě se to na jezeře Zeller See sportovci jen hemží. Na rychle mrznoucí vodní ploše je možné všechno běžkování, turistika, výlet na sněžnicích, bruslení i lední hokej. Když je led tenký, nebo v případě špatného počasí se mohou bruslaři přesunout na zimní stadion v Zellu. I v Kaprunu lze nalézt místa, která stojí za výlet: vlastivědné muzeum a Votterovo muzeum dopravních prostředků, žertovná sbírka „vozidel malého muže“.

Péče o tělo

Aquapark: v Zellu nabízí kromě sauny a krytého bazénu s vodopádem i jeskyni s párou, sprchy Tropic Shower a další exotické relaxační radovánky. Pro ty kteří si potřebují i odpočinout je skvělé i Optimum v Kaprunu. Lázeňské centrum má k dispozici aromatickou jeskyni, vyhřívanou vířivku s podvodní masáží a infračervenou kabinu. Profesionální masáže přesvědčí návštěvníky v odborném institutu Padourek. V relaxačním areálu ve Sporthotelu Kristall najdete jeskyni s bazénem a vířivkou, solárium a uklidňující saunu s barevným světlem. Luxusní hotel Salzburger Hof se skutečně nádherným relaxačním areálem se svým hostům zavděčí báječnými službami, jako je zahradní a skalní vířivka či arkádové lázně. Nebo masáží za pomoci kamenů, kdy se na tělo střídavě přikládá horký čedič a studený mramor. Pak se pokračuje v tureckém Hamamu, kde se zcela dle staré tradice poskytuje hostům aromatická a relaxační koupel či masáž mýdlovou pěnou a olejem. O krásnou pleť po vzoru Kleopatry se postará egyptská část centra. V podstatě téměř všechny z 38(!) čtyřhvězdičkových hotelů v oblasti mají ve své nabídce dobré až velkolepé relaxační centrum.

Kam po lyžování

Kaprunu a Zell am Sele to uměli večer správně roztočit. Možná ne tak divoce jako v Ischglu nebo Soldenu, zato však vesměs ve stylovém prostředí. Za zmínku stojí (Crazy Daisy, Greens, Karambar, The Rock a B 17 v Zellu. V Kaprunu vypadá nabídka obdobně vyhledávanými podniky jsou Butterfly, Sportsbar, Kily's Bar či Kitsch & Bitter na obchodní třídě. Pokud se pak budete chtít pořádně rozhýbat a zhoupnout se v bocích, zajdete do klubů Pinzgauer Diete nebo Viva oba sídlí v ulici Kirchengasse v Zellu. V Kaprunu se tančí v Baumbaru nebo La Bombě.