Kaprun a Kitzesteinhorn

13.8.2010

Kaprun a Kitzesteinhorn - pět kilometrů jihozápadně od Zell am See

KAPRUN, rozkládající se pět kilometrů jihozápadně od Zell am See, kde Kapruner Ache vtéká do řeky Salzach, je moderní vesnička s lyžařskými svahy na vrcholech Maiskogel a Kitzsteinhorn na jihu. Převážně zimní středisko je v jiných obdobích roku tiché a duchaprázdné. Pokud zamýšlíte navštívit Kižzsteinhorn v létě, je pravděpodobně lepší využít jako základnu vesnici Zell am See. V centru Kaprunu sídlí výborná turistická kancelář, která vám zajistí ubytování v soukromí. Na jižním konci, v č. 448 stojí mládežnická ubytovna HI nabízející klasické společné ložnice. Hned vedle řeky Kapruner Ache leží kemp, který se rozkládá kolem západní strany vesnice. Kaprun je malá obec a místa, kde si můžete zajít na jídlo a pití se nacházejí v centru: Dorfstadl podává dobrá rakouská a regionální jídla ve staré stáji vyzdobené kožešinami zvířat a venkovským nábytkem, zatímco Hielbergers Stadl představuje podnik podobné hospodě s vydatným lehkým občerstvením a dobrými hlavními chody. Charlys, oblíbená britská restaurace a Baum Bar postavený kolem stromu, jsou místa, kam můžete zajít na drink.

Autobusy z Zell am See jezdí přes Kaprun a poté stoupají severně asi pět kilometrů ke stanici kabinové lanovky Kitzsteinhornbah­n, která slouží po celý rok lyžařským svahům pod vrcholem Kitzsteinhorn (3203 m n. m.). Tato hora je nejsevernějším bodem pohoří Glocknergruppe, jehož nejvyšším vrcholem je Grossglockner (s 3798 metry nejvyšší hora Rakouska) 10 kilometrů na jih odtud. Pozemní lanovka, která služila k cestám na nižší svahy Kitzsteinhornu, projížděla strmým, 4 kilometry dlouhým tunelem a byla chloubou místního turistického průmyslu. Vše však ukončila v listopadu roku 2000 obrovská tragédie, kdy požár v tunelu způsobil smrt 155 pasažérů – většina z nich jela nahoru na snowboardový festival, který měl být úvodem do nadcházející zimní sezóny. Dosud se neví, zda bude lanovka ještě někdy v provozu. Mezitím zajišťuje dopravu na Hauslalm kabinová lanovka, kterou se dostanete pouze na začátek lyžařské oblasti a dále budete muset přesednout na sedačku jezdící až k restauraci Alpincenter. Na posledním úseku funguje kabinová lanovka, která končí ve stanici Gipfelstation (3029 m n. m.), hned pod kuželovitým vrcholem Horn. Odtud se nabízí krásný výhled na sousední hory s druhým největším bodem Vysokých Taur, kterým je vrchol Grossvenediger (3674m n. m.). Za pěkného počasí se odtud nabízí jedinečný výhled severozápadně přes hřeben Kitzbuhelských Alp směrem k pohoří Kaisergebirge vzdálenému 50 kilometrů. Nezapomeňte, že i v polovině léta může být vrchol zledovatělý a extrémně studený – vezměte si proto s sebou vhodné oblečení.

Silnice pokračuje za stanicí Gletscherbahn směrem ke dvěma přehradám, Wasserfallboden a Mooserboden, které se nacházejí na východním úbočí Kitzsteinhornu. Cesta každou chvíli slibuje pěkný výhled do údolí na tajemnou a docela opuštěnou krásu celé oblasti. Dostante se sem puze prostředky veřejné dopravy: Kesselfall Alpenhaus, 2 kilometry nad stanicí Gletscherbahn, je konečným místem pro osobní auta. Z Kesselfallu vás první autobus vezme do Larchwandu, kde lanovka stoupá z údolí k dalšímu autobusu, který jezdí tunely na západní straně Wasserfallbodenu. Poté se dostanete k přehradní zdi na severním konci Mooserbodenu. Zde stojí restaurace a začínají stezky vedoucí do divočiny, a nabízí se pohled na zasněžené vrcholy Alp. Pokud je příznivé počasí, měli byste vidět i hřeben pohoří Salzburger Kalkalpen 40 kilometrů severovýchodně od­tud.