Jezero Bohinj

15.2.2010

Bohinjské jezero

Bohinjské jezero

Dolina Bohinj s úzkým ledovcovým Bohinjským jezerem, sevřená mezi vysokými štíty s náhorními rovinami Pokljuka a Jelovnica, patří k nejpůvabnějším místům v Julských Alpách a je ideálním místem pobytu pro aktivní návštěvníky jakéhokoliv sportovního zaměření.

Od Bledského k Bohinjskému jezeru je to 30 kilometrů. Dopravu zajišťují každou hodinu autobusy jezdící hustým, zeleným a často v oparu mlžného závoje a nízkých mraků ukrytým údolím Sava Bohinjka. Co se týče vzhledu a charakteru, je jezero Bohinj zcela odlišné od Bledského: svým tvarem připomíná úzký prst pokrčený pod divokými horami, jejichž zalesněné svahy končí až u jezera. Všude kolem panuje lenivé ticho a osamocenost, tak vzácné u turisty obléhaného jezera Bled.

Bohinjská Bistrica, 4 kilometry před jezerem na autobusové trase Bled-Bohinj, nemá turistům kromě několika pokojů co nabídnout. Většina tradičně vyhledávaných zařízení a institucí se nachází ve středisku Ribčev Laz (v autobusových jízdních řádech často označované jako „Jezero“ podle názvu místního hotelu)

Hlavní zajímavostí střediska Ribčev Laz je kostel sv. Janez (červen-září denně 9:00–12:00 a 16:00–19:00) s lodí a freskami pocházejícími ze 14. století. Za kostelem prochází silnice do tradiční slovinské vesnice Stara Fužina plné dřevěných sušiček sena zvaných kozolci, které jsou pro tuto oblast typické. Nachází se tu rovněž Muzeum pasteveckého života na vysočině (Planšarski muzej; úterý-neděle:léto 11:00–19:00; zima: 10:00–12:00 a 16:00–18:00) umístěné v bývalé mlékárně v centru vesnice.

Klíč od muzea je uschovaný v baru Okrepčevalnica Planešar naproti, kde prodávají místní sýry (mj. i mohant, což je pikantní krémový sýr, který vyrábí jen několik místních). Turistické trasy procházejí po obou stranách jezera a také směrem k severu na jižní ramena pohoří Triglav. Jedna cesta vede ze Staro Fužiny na sever do údolí Voje přes působivý kaňon Mostrica.

Pět kilometrů za střediskem Ribčev Laz, na západním konci jezera, leží osada UKANC, ovšem oblast je známá spíše pod názvem Zlatorog podle místního hotelu. Je tu všehovšudy pár privátních pokojů a apartmánů. Kemp leží na východ od autobusové zastávky, v idylickém prostředí u jezera.

Po nenáročné cestě zpět přijdete ke stanici kabinové lanovky (žičnica; denně 7:30–18:00, každých 30 minut; listopad zavřeno) pří úpatí vrcholu Vogel (1540 m. n. m.). Zdají-li se Alpy od hladiny jezera působivé, působí z vrcholu Vogel přímo úchvatným dojmem. Jak vás lanovka svižně poveze o 1000 metrů výše, bude se před vámi otevírat nádherné panorama s dominantou vrcholu Triglav, která ční mezi ostatními horami jako zahnutý zub a vůbec tak nepřipomíná trojhlavého boha, podle něhož je pojmenovaný.

Jen hodinu pěšky na sever od Zlatorogu se nachází fotogenický vodopád Savica (Slap Savica; polovina dubna-říjen 9:00–17:00). Vodopád je prakticky začátkem jedné z nejpopulárnějších turistických tras na Triglav, která se klikatí úbočím vrcholu na sever, poté odbočuje k severozápadu do údolí sedmi jezer – krajina posetá obrovskými balvany a vytrvalými jedlemi – a nakonec pokračuje až na samotný Triglav. Cesta je v některých úsecích sice strmá, ale nepředstavuje žádnou větší technickou obtížnost. Doporučujeme ale mít s sebou dobrou mapu a trasu si předem dobře naplánovat. Sedm Triglavských jezer se dá od jezera Bohinj navštívit v rámci celodenní výpravy, ale útok na samotný Triglav vyžaduje alespoň jednu noc strávenou v horské chatě. Podrobnosti vám sdělí turistická kancelář vesnice Ribčev Laz, která rovněž rezervuje místo na nocleh. Chaty na vrcholu Triglav jsou však v provozu jen od pozdního června do pozdního září – zdolat horní úseky hory byste neměli mimo toto období zkoušet.

Pokud se objevíte v okolí Bohinjského jezera v září, zažijete oslavu návratu dobytka z výše položených pastvin. Svátek Kravji Bal (Kravský Bál) se pořádá vždy druhý nebo třetí zářijový víkend v osadě Ukanc a doprovází jej hromadná pitka.