Jezero Bled

15.2.2010

Slovinsko

Jezero Bled

Lázeňská tradice městečka Bled (6000 obyvatel), ležícího v nadmořské výšce kolem 5000 metrů, pochází z dob rakouského panství (od roku 1803). V roce 1858 vybudoval švýcarský lékař Arnold Rikli, který se zabýval přírppdními lékařskými metodami, u Bledského jezera první lázeňský hotel, a položil tak základy zdejších klimatických lázní. Dnes sem přijíždějí četní hosté v létě i v zimě a využívají širokou nabídku sportovního vyžití kolem celého jezera.

Není pochyb o tom, že jezerní středisko Bled má vše potřebné k tomu, aby se zdejší dovolená zařadila k těm nezapomenutelným – klidné jezero s romantickým ostrovem, pohádkový hrad vysoko nad ním, a v pozadí zasněžené vrcholy hor. Jako takové určitě stojí za návštěvu, kterou zpříjemní i to, že v rámci turistického ruchu je zde od každého něco. V létě je jezero, ohřívané horkými prameny až na 20 °C, centrem celé řady vodních sportů – hlavně se tu konají veslařské závody – , zatímco v zimě se hladina mění na obrovské kluziště.

Od autobusového nádraží v Bledu vyjdete po pěšině až k hradu Bled (denně: duben-říjen 8:00–19:00, listopad-březen 9:00–16:00), který dnes slouží jako drahá restaurace s krásným výhledem a velice obyčejným muzeem, jehož jediným překvapením je kaplička ze 16. Století.

Přes den jezdí od Park Hotelu pod hradem gondoly směrem k západnímu břehu jezera a bez přestávky vozí turisty na malebný ostrov a zpět. Abyste nemuseli na spojení dlouho čekat, budete si muset přivstat nebo si v přístavišti gondol pronajmout vlastní loď. Ozdobou ostrova je kostel Sv. Marika Božja s barokní výzdobou. Pod současnou stavbou se nacházejí pozůstatky dřívějších hrobů a pod severní kaplí dokonce zbytky chrámu z doby před příchodem Římanů. V létě je možné si na ostrov ze západního břehu doplavat, ale nezapomeňte si sebou vzít nepromokavá batůžek s lehkým oblečením, aby vás pustili do kostela. V zimě se na ostrov chodí pěšky nebo jezdí na bruslích.

Největší zajímavostí odlehlých kopců je soutěska Vintgar ( polovina května-záží denně 8:00–19:00), která se nachází 5 kilometrů severně od města. Abyste se k ní dostali, vydejte se z Bledu na severozápad po silnici Vintgar a na okraji města odbočte vpravo směrem k vesnicím Gmajna a Zasip. Přes Zasip půjdete do kopce až ke kapli sv. Katariny ( kde si můžete vychutnat překrásný výhled zpět na jezero), načež se vydáte stezkou přes les ke vstupu do soutěsky. Pokud je to na vás příliš náročné, sedněte na autobus od Hotelu Jelovica a k soutěsce se prostě nechte dovést (jen od poloviny června do září).