Jak vybírat lyžařské boty

14.10.2010

Lyžování v Rakousku, Itálii a Alpách

Složitější než nákup lyží je výběr lyžařkých bot. K tomu je dobré si zapamatovat následující pravidla: Při nazouvání (s ponožkou) by mělo jít v otevřené botě snadno napřímit prsty. Zapnutou botu ak opřeme o patu tak, aby noha dobře zapadla do patové části boty.

Důležité je zapínat spony vždy od spoda nahoru. V zapnutých botách se nakloňte dopředu proti nějaké překážce. Prsty by se neměly tlačit do špičky vnitřní boty. Snadný musí být také pohyb holeně vpřed, stejně jako prudké vstávání a chůze. Zadní okraj boty nesmí tlačit do lýtka a zvláště u malých dětí by měl být dostatečně měkký a ohebný i dozadu.

Pokud je toto všechno v pořádku, není důvod je nekoupit. Totéž platí i u lyžařských brýlí. Ty chrání oči proti větru a i ve vyšších polohách proti UV záření. Dalšími základními kameny výbavy jsou helma a opalovací krém s vysokým ochranným fatorem.

Od roku 2005 je ochrana hlavy na italských a chorvatských sjezdovkách předepsána. Pokud se na lyže vydáváte jen jednou za rok, ušetříte mnoho peněz tím, že dětem vybavení zapůjčíte v půjčovnách. Lyže, snowboardy, hůlky i boty, stejně jako helmy a brýle Vám půjčí v každém lyžařském středisku. Některá střediska dokonce věnují jako lákadlo vybavení pro děti rodinnám, které přijedou v konkrétním termínu.

Doporučujeme