• Hory 12

Silvretta Arena

13.1.2010

Silvretta Arena, Paznaun, Ischgl, Silvretta Skipass Paznaun

Lyžařské středisko Arena Silvretta nabízí 215 kilometrů vysoko položených sjezdových tratí, které jsou na vysoké úrovni a poskytují tak lyžaři naprosté uspokojení jeho lyžařských potřeb. Sjezdové tratě se rozprostírají na celkem 506 hektarech plochy a mimo to je k dispozici dvacet kilometrů ski rautů.

Villach

13.1.2010

Villach, Bělák, Beljak, Schloss Landskron, Dobratsch, Terra Mystica v Bad Bleigergu, Warmbad Villach, Villacher Kirchtag, Terra Mystica, Drau, Gail, Karavanky, Nockberge, Vassach, Fellach, Pogoriach, Warmbad Villach

Villach či Bělák (slovinsky Beljak) je druhým největším městem spolkové země Korutany v jižním Rakousku. Leží na řece Drávě a je důležitým dopravním uzlem celé oblasti jižního Rakouska i celého alpsko-adriatického regionu. Je také statutárním městem a správním centrem okresu Villach. V současnosti (2004) ve městě žije 57 925 obyvatel.

Engelberg

13.1.2010

Švýcarsko, Engelberg, kanton Obwalden, Titlis, Jochpass, Rotair, Engstlen, Trübsee, Stand, Valais, Jura, Brunni, Rigidalstock, Graustock, Führenwand, Obermatt

Skromné lyžařské středisko Engelberg se nachází na jižním konci údolní silnice a železniční trati ze Stansu, v enklávě kantonu Obwalden. Právě odsud se můžete vydat na nejvyšší dostupný bod Centrálního Švýcarska, kterým je stanice v nadmořské výšce 3 028 metrů, která se nachází přímo pod vrcholem Titlis (3 239 m n. m.). Tato skutečnost, společně s velkým benediktinským klášterem a vybledlou velkolepostí architektury zdejšího hotelu, je dostatečně pádným důvodem k návštěvě Engelbergu.

Silvretta-údolí

13.1.2010

údolí Montafon, St. Gallenkirch, Gortipohl, řeka Ill, Gafrescha, Gaschurn, Partenen, údolí Gargelental, údolí Ochsental, údolí Paznauntal, Galtür, Bieler Höhe, Silvretta Stausee, Alpenhof Garfrescha, Matschuner Joch, údolí Novatal, Versettlab

Údolí Montafon je jedním z nejvyhledávanějších ve Východních Alpách. Je asi 40 km dlouhé a protéká jím říčka Ill. Bývá nazýváno jako Alpská zahrada Montafon. V zimě jsou všechny lokality v údolí významnými středisky zimních sportů. Toto údolí probíhá SZ směrem a v úseku st. Gallenkirch - Bieler Höhe odděluje skupinu Silvretta od S ležící skupiny Ferwallgruppe.

Engelberg

13.1.2010

Švýcarsko, Engelberg, Via ferrata, Klettersteig, Titlis, Rigidalstock, Graustock, Fürenalp-Fürenwand, Zingel, Lutersee, Brunnistöckli, Zittergrat,

Městečko Engelberg leží na jih od Luzernu v nadmořské výšce 1 000 metrů v hlubokém údolí a je obklopeno mnoha vrcholy, dosahujícími až 3 238 m n.m. (nejvyšší hora v okolí, Titlis). Naleznete zde vše potřebné, tj. především obchody pro dokoupení zásob na túry. Do Engelbergu se lze bez problémů dostat autem a, jak je ve Švýcarsku obvyklé, vlakem. Úzkorozchodná trať sem vede z Luzernu a je částečně ozubnicová. Snad ani není třeba dodávat, že všude je čisto, uklizeno a vlak jezdí přesně.

Silvretta

12.1.2010

Silvretta, Piz Linard (3 411 m), Fluchthorn (3 398 m), Grosser Piz Buin (3 312 m), Verstanklahorn (3 297 m), Piz Fliana (3 281 m), Kleiner Piz Buin (3 255 m), Silvrettahorn (3 244 m), Chapütschin (3 232 m), Augstenberg (3 228 m), Schneeglocke (3 223 m),

Oblast skupiny Silvretta se rozkládá na rakouském a švýcarském území. Většina nejvyšších vrcholů masivu Silvretta leží na hlavním alpském hřebenu. Tento hřeben tvoří zároveň hranici mezi oběma státy. Severní hranici Silvretty tvoří v úseku sedlo Zeinisjoch - městečko st. Gallenkirch údolí Montafon. Pokračováním S hranice Silvretty k V v úseku sedlo Zeinisjoch - městečko Ischgl je údolí Paznauntal.Tato údolí oddělují masiv Silvretty od severně ležící alpské skupiny Ferwallgruppe.

Zahraniční odkazy - ferrata

11.1.2010

klettersteig.de, klettersteig.com, viaferrata.org, dolomiti.it, dolomiti.org, planetmountain.com, bergsteigen.at, viaferrata.nl

Zahraniční odkazy na stránky s databázemi zajištěných cest.

Safírový potok - Jizerské hory

10.1.2010

Safírový potok, Jizerské hory

V těchto místech, kde přitéká Safírový potůček do Jizerky, hledali v minulých staletích lidé drahé kameny ukryté v náplavech toku. Zde zachycené safíry, údajně nejkrásnější v Evropě, propůjčily Jizerce zejména na přelomu 16. a 17. století pověst jednoho z nejslavnějších nalezišť drahokamů.

Osada Jizerka

9.1.2010

Jizerka, Jizerské hory, Riedlové

Původní dřevařská samota se v roce 1828 založením první huti stala sklářskou osadou. Majitel sklárny Riedl využíval bohatství dřeva okolních lesů a roku 1866 postavili Riedlové další huť, která pracovala až do roku 1911.

CHKO Jizerské hory

9.1.2010

JIzerské hory, Chráněná krajinná oblast, rezervace, Česká republika,

CHKO Jizerské hory vyhlášená v roce 1968 se rozprostírá na ploše 350 km2 . Vyznačuje se typickou geomorfologií, vegetací i faunou ovlivněnou blízkostí pevninského ledovce, vysokým podílem lesa (70 %), loukami a pastvinami s bohatě uchovanou mimolesní zelení, jakož i charakteristickou zástavbou s prvky lidové architektury. Krajinný ráz oblasti byl zásadně změněn v osmdesátých letech, kdy smrkové porosty náhorní plošiny poškozené imisemi z polských, německých i našich energetických zdrojů, byly plošně odtěženy.

Meteorologická stanice Desná-Souš

9.1.2010

Desná, Souš, Jizerské hory

Na této meteorologické stanici jsou různá zařízení pro měření čistoty ovzduší, srážek, větru, slunečního svitu, teploty, úderů blesku atd. Prvním zařízením jsou tzv. půdní teploměry, které jsou v hloubce 5, 10, 20 a 50 cm. Ty neměří teplotu v zimě, kdy je půda promrzlá. Dalším zařízením je měření čistoty ovzduší, kdy je vzduch z okolí zařízení nasáván kompresorem přes filtr, na kterém se zachycují nečistoty.

Přehradní nádrž Souš

9.1.2010

Souš, Jizerské hory, Jablonec nad Nisou, Černá Desná, Bílá Desná, Desná, Tanvaldské kameny, Hruškové skály, Zámky, Desenský hřeben, Zelený vrch, Jizera (1122)

Přehradní nádrž Souš byla vybudována v letech 1912 – 1915, zrekonstruována v letech 1924 – 1927. Slouží pro zadržení velkých vod a od roku 1974 také jako zdroj pitné vody pro Jablonec nad Nisou a přilehlé okolí. Výška hráze je 25 metrů, v koruně je hráz široká 7,1 m a u dna 108 m . Celkový objem činí 7,5 mil. M3.

Jizerské hory

8.1.2010

Jizera, Smrk (1126), Smrčská hornatina, Jizerská hornatina, Wysoka Kopa, Libverda, Ztracený potok, Czerniawa a Swieradów, jizerské ortoruly, Vysoký jizerský hřeben, Bílá skála u Příchovic

Toto nejsevernější pohoří na území České republiky bylo po staletí považováno za lesnatý výběžek západních Krkonoš. Je nazváno podle řeky Jizery, která pramení pod nejvyšší horou české strany Jizerských hor Smrkem (1124 m n.m.) a na svém horním toku tvoří státní hranici s Polskem. Nejvyšší horou pohoří je Wysoka Kopa (1126 m n.m.) na polském území. Po hřebenech Jizerských hor probíhá rozvodí mezi Severním a Baltským mořem. Díky tomu, že tyto hory jsou první vystaveny převažujícímu vlhkému severozápadnímu proudění, mají velmi drsné podnebí.

Krušné hory

8.1.2010

Krušnohorská soustava, Krušné hory, Smrčiny, Slavkovský les, Podkrušnohorská pánev, Krušnohorská hornatina, Podkrušnohorská oblast, Plesné, Tisé, Počátecký vrch (821 m), Kraslický špičák (991m), Plešivec (1028m), Špičák

Severní hranice celé této oblasti je dána státní hranicí mezi Českou republikou a Německem, východní, jižní a západní, probíhá zhruba po čáře Krásný les, Nekléřovský průsmyk, Ústí nad Labem, Chabařovice, Teplice, Duchcov, Most, Chomutov, Tušimice, Kadaň, Klášterec nad Ohří, Ostrov nad Ohří, Karlovy Vary, Loket, Sokolov, Kynšperk nad Ohří, Cheb, Františkovy Lázně, Skalná a Luby.

Výstup na Kilimanjaro

8.1.2010

Kilimanjaro, Kilimandžáro, Afrika, Tanzánie, Marangu, Mweka, Umbwe, Machame, Shira, Maundi, Kibo, Mawenzi, Breach Wall, Barranco, Shira Plateau

Z tanzanské strany míří k vrcholu hory pět základních cest. Od jihovýchodu k západu se jmenují Marangu, Mweka, Umbwe, Machame a Shira. Hlavní cesta Marangu je jasně vyznačena po celé cestě k vrcholku. Na ostatních cestách je několik dřevěných značek, případně označení stromů a skal červenou barvou v oblastech lesa a hromady kamení ukazující cestu k vrcholku na vřesovištích.