• Hory 12
« předchozí 1 ... 4 ... 8 ... 11 12 13 14 další »

Ramsau am Dachstein

30.11.2009

Ledovec Ramsau am Dachstein, ledovec Dachstein, Ramsau, Rakouské Alpy, Ennstal, Ski Amadé, Rittisberg, letní lyžování

Horský vůdce UIAGM Janek Bednařík

30.11.2009

Horský vůdce UIAGM Janek Bednařík, UIAGM, horský vůdce

V roce 2007, 2008 doprovázel nevidomého Honzu Říhu při výstupu stěnou El Capitaina (USA) a na vrchol Elbrusu (Rusko)

Kornati

29.11.2009

Chorvatské pobřeží, Kornati, Jezera, Murter

Deseti denní pobyt na chorvaském pobřeží spestřený výpravou na souostroví Kornati, Levrnaka - výšlap na Vielky Vrh (118 m)

Skalní stěna

29.11.2009

Skalní stěny, výstupky, plotna, kouty, zářezy, hrana, vhloubení, komín, čelist, kotel, rozsedlina, spára, trhlina, puklina, rampa, skalní lávka, lišta, plošina, balkón, kazatelna, terasa

Skalní stěny jsou jedním z nejčastějších terénních tvarů hor. Skalní stěna může často vypadat jednolitě, avšak často se v ní vyskytují členitosti jako jsou vertikální trhliny a horizontální výstupky. Hladké, málo členité a povětšinou také strmé skalní plochy se nazývají skalní plotny. V místech, kde se plotny stýkají uvnitř stěny, mohou vytvářet kouty nebo zářezy. V opačném případě, to znamená při styku ploten vně stěny hovoříme o skalní hraně.

Horské chaty - Julské Alpy

28.11.2009

Koča na Mangrtskem sedlu, Zavetišče pod Špičkom, Dom v Tamarju, Mihov dom na Vršiču, Koča na Gozdu, Koča v Krnici, Poštarski dom na Vršiču, Koča pri izviru Soče, Pogačnikov dom na Kriških podih, Dom Valentina Staniča, Aljažev dom

Vyčnělá skaliska

27.11.2009

Vyčnělá skaliska, bloky, odštěpy, okna, oka, skalní kůň, skalní oř, převis, střecha

Velké balvany nebo jinak od ostatního terénu oddělená skaliska označujeme jako bloky, které mohou tvořit odštěpy. Průhledné otvory způsobené nahodilým nahromaděním bloků a odštěpů nazýváme okna nebo také oka (např. Prisojnikovo okno/oko). Vyčnívá li skalní blok nad stěnu, nazýváme jej převis. Pokud jde o velký převis, nazýváme jeho spodní stranu jako střecha.

Dolomity Brenta

27.11.2009

Dolomity Brenta, Dolomiti di Brenta, Brenta Group, Dolomity Itálie, Unesco, Val di Sole, Val di Non, Giudicaire, Val Rendena

Známé uskupení Dolomity Brenta (italsky Dolomiti di Brenta) v severní Itálii je komplexní horské pásmo vytvořené z vysokých štítů vápencových dolomitů a náleží do provincie Trento. Většina lidí to považuje za italské Dolomity, ale geograficky správně náleží k Alpi Retiche Meridionali (střední Alpy). Hranice tvoří 4 údolí. Claude Mauguier poznamenává, že název Brenta je odvozen od termínu z lokálního dialektu \"brent\" (v Italštině \"brenta\"): velký dřevěný kbelík používaný na nošení vody.

Historie Kamnických a Savijnských Alp

27.11.2009

Historie Kamnických a Savijnských Alp, Olševa, Krvavec, Češka koča na Ravnech

Název nebo pojmenování celého horstva Kamnických a Savinjských Alp má svou historii a vývoj. První práce o těchto horách z konce minulého století uváděly většinou označení Savinjské Alpy. Název byl odvozen od názvu Ríčky Savinja, která odvodňuje východní čáat celého horstva. Rovněž i první české průdvodce uváděly pojmenování Saviňské Alpy /L.Mareš 1 900/. Pozdější studie na začátku tohoto století uvádí již pojmenování Kamnické a Savinjské Alpy. Toto pojmenování, které obsahuje v celém názvu horstva i jméno důležitého střediska západní části se zachovalo až dodnes.

Turismus v pohoří Dachstein

27.11.2009

Dachsteinseilbahn, je Dachsteinsüdwandbahn, Hunerkogel (2687 m), Via Alpina, Violette-Weg der Via Alpina, Dachstein-Rieseneishöhle, Mammuthöhle, Koppenbrüllerhöhle

V masivu Dachstein nalezneme dvě lanovky. První z nich je Dachsteinseilbahn z Obertraunu využívaná také v zimě lyžaři. Druhá je Dachsteinsüdwandbahn (lanovka v jižní stěně). Lanová dráha překoná bez jediné zastávky 1000 m a končí u vrcholu Hunerkogel (2687 m). Zde mohou turisté využít celoroční lyžování nebo lyžařskou školu na ledovci Schladminger Gletscher. Ten je také hojně využíván pro spoustu upravených stop běžkaři. Masivem také prochází dálková alpská cesta Via Alpina. Ta je rozdělena na pět částí, z toho dvě procházejí Dachsteinem (Violette-Weg der Via Alpina).

Počasí - Dachstein

27.11.2009

webové kamery, předpověď počasí, lavinové nebezpečí, Ramsau, Obertraun/Krippenstein, Hallstatt, Gosau

Jsou zde 4 webové kamery. Nejvíce vypovídající je Obertraun / Krippenstein, protože je namontovaná až v horní stanici lanovky Dachsteinbahn a umožňuje tak skvělý pohled až na špičku ledovce Dachstein.

Česko Slovinský slovníček

26.11.2009

Česko - Slovinský slovníček - základní výrazy

Přehledný česko-slovinský slovníček pro základní porozumění a komunikaci při návštěvě této krásné země.

« předchozí 1 ... 4 ... 8 ... 11 12 13 14 další »