Heli-skiing - heliski

8.2.2010

Heli-skiing, heliski, telemark skiing, heli ski, skiing resorts, helicopter ski, heli-skiing canada, alpine skiing, free skiing, Hans Gmoser, Britské Columbie, Columbia Mountains, pohoří Carboos, pohoří Monashees, Mountain Pro Guiding

Heli-skiing

Je to způsob lyžování, který využívá vrtulník místo vleku a prašanem pokryté svahy nahrazují přelidněné sjezdovky. Kolébkou lyžování nebo snowboardingu z vrtulníku je Kanada. Provozuje se hlavně v Britské Columbii v pohoří Carboos a Monashees. Jeho historie sahá do roku 1965, kdy mladý rakouský emigrant Hans Gmoser dostal nápad využít helikoptéru na lyžování v doposud málo známých a nedostupných zasněžených vrcholech v pohoří Columbia Mountains v provincii Britská Kolumbia. V Evropě je pak kromě Švýcarska, části Itálie a několika málo vrcholů v Rakousku většinou zakázané. Ve Švýcarsku se lze helikoptérou nechat na svahy vyvézt v okolí Zermattu, v Itálii pak v kraji Aosta na jižních svazích Mont Blanc.

HELI-SKIING v Kanadě

Heli-skiing se doporučuje každému, kdo je vášnivý lyžař a miluje hory a vzrušení. Je třeba jej zkusit alespoň jednou za život. Avšak pozor! Aby byl zážitek dokonalý je zapotřebí mít dobrou partu a ještě lepšího vůdce. Lyžování v panenském prašanu, starty a přistávání vrtulníku v úžasné přírodě, odborný výklad a profesionální dohled vůdce se Vám už navždy vryje do paměti. Heli-skiing v Kanadě Vám dále umožní splnit si svůj lyžařský sen, objevit nové dimenze v lyžování, lyžovat v nejlepším prašanu na této planetě a mnoho dalšího naprosto bez starostí. Vše je totiž zařízeno za Vás. Po dobu exkluzivního týdenního pobytu sjedete 3.5 krát Mount Everest, to je celkem 30×500 výškových metrů. Lyžuje se v nadmořské výšce v rozpětí od 1800 do 2800 metrů nad mořem. V některých případech můžete začít ve výšce 3500 mnm a lyžovat až do výšky 600 mnm.

Fyzická kondice: Heliskiing není určený začátečníkům s lyžováním. Pokud máte dlouhodobé zkušenosti s lyžováním a nemáte problém lyžovat na černých sjezdovkách, potom pro Vás bude heliskiing to pravé. Fyzická kondice je často důležitější než lyžařské schopnosti a precizní technika. Čím větší je Vaše kondice, tím větší budete mít zážitek a minimalizujete také riziko zranění.

Co je v ceně heli-skiingu?

Garantované výškové metre:

 • 10 denní pobyt – 43 570 metrů
 • 7 denní pobyt – 30 500 metrů
 • 5 denní pobyt – 21 780 metrů
 • 4 denní pobyt – 17 500 metrů
 • 3 denní pobyt – 13100 metrů
 • Plná penze vrátane nealkoholických nápojov
 • Ubytování a používání všech zařízení v chatě (sauna, vířivka)
 • Přeprava z letiště a zpět
 • Mezinárodně certifikovaný horští vůdci (místní, slovensky hovořící)
 • Půjčení speciálních lyží od Atomicu
 • Použití lavínového vyhledávače + výcvik

Tento bezprostřední úžasný zážitek zprostředkovává v ČR například specializovaná agentura Summit Tour, s.r.o..