Haute Route

4.3.2010

Chamonix-Zermatt Haute

Haute Route (nebo The High Route or Mountaineers' Route) je jméno vymezující nejvíce vyhledávaný prostor mezi Mont Blancem a Matterhornem, který ppřitahuje lidi z celého světa. Vznik je datován k polovině 19. století, kdy vytyčili členové Alpského klubu Velké Británie první letní horolezecké cesty. Od té doby šlou již mnoho lidí z celého světa v jejich stopách. Cesta v té době čítala zhruba 12 dní chůze a nebo 7 dní na lyžích ze 180 km vzdáleného údolí Chamonix nebo Zermattu k Matterhornu.

V roce 1908 M. Baujard se dvěma bratry projel na lyžích z Chamonix až do Zermattu za tři dny, nevystoupili však na žádný vrchol. V r. 1911 Marcel Kurz s pěti přáteli našel cestu přes Plateau des Couloir a Col du Somadon v oblasti Grand Combinu. Posléze v r. 1918 se podařilo vystoupit na lyžích na Signalkuppe.

To byly hlavní mezníky na cestě k dnešní podobě Haute Route (ót rút), která patří k náročným skialpinistickým akcím a poskytuje nezapomenutelné zážitky. Nejvhodnější období pro přejezd je duben až květen.

5.2. 2008 zvládli Lionel Bonneland a Stephane Brosse, členové francouzské alpské fderace, tuto cestu ve 21 hodinách a 11 minutách.

Technicky se tento název stal všeobecným popisem pro každé vícedenní alpské přechody od chaty k chatě. Proto se pro odlišení od ostatních cest začalo používat označení Chamonix-Zermatt Haute. Předpokladem úspěchu k absolvování HR je dobré počasí, příznivé podmínky sněhu a dobré fyzické kondice. Kvůli těmto podmínkám dokončí cestu pouze 50% lyžařů.

Klasická cesta zahrnuje tyto etapy [EN]:

  • 1) Argentiere village, France, over the Col du Chardonnet and the Fenetre du Saleina to the Trient hut.
  • 2) Champex-Lac via the Val d'Arpette. Bus or taxi to Bourg-St.Pierre.
  • 3) Long climb up to the Valsorey hut on the shoulder of Grand Combin.
  • 4) Over the Plateau du Couloir and down the Glacier du Mont Durand to the Chanrion hut.
  • 5) A long climb up the Otemma Glacier to the Vignette hut.
  • 6) A long day to Zermatt over the Col de l'Eveque, Col du Mont Brulé and Col de Valpelline, then a long descent under the shoulder of the Matterhorn and Dent d'Herens.
  • 7) Optional extension to Saas-Fee over the Adler Pass.
  • Alpenverein – kupujte zde nejlevnější a nejlepší pojištění do hor! Produkt rakouské pojišťovny UNIQUA