Gran Paradiso

13.1.2010

Grajské Alpy, Národní park Gran Paradiso, Parco Nazionale di Gran Paradoso, Val di Cogne, Val Savarenche a Val di Rhemes, Pont, údolí Val Svarenche, údolí Cogne, Saint-Pierre, Sarriod de la Tour, Piemonte, Tribolazzione, Refuge Vittorio Emanuele

Za některými z nejkrásnějších hor a údolí regionu Valle d Aosta se musíte vydat směrem na jih, do Národního parku Gran Paradiso (Parco Nazionale di Gran Paradoso) – prvního národního parku v Itálii, který se rozkládá v údolích na úpatí hory Gran Paradiso (4 061 m. n m.). Česky název Gran Paradiso znamená Velký ráj a nevztahuje se pouze na jediný vrchol, ale jmenuje se tak také celé území národního parku. Vrchol je sevřen třemi ledovci (Tribolazzione, Laveciau a Gran Paradiso). Výstupy klasickými cestami jsou vysokohorskými túrami. Vrchol patří mezi nejsnadněji dostupné čtyřtisícovky Alp.

Základem parku vyhlášeného v roce 1922 se stala bývalá rozsáhlá honitba savojských králů. Populace kozorožců a kamzíků, ohrožované dříve lovem, tak byly zachráněny, nyní zde žije asi 3 500 kozorožců a 6 000 kamzíků. Po většinu roku se zdržují nad hranicí lesa, ale v zimě a na jaře sestupují do údolí. Máte-li štěstí, můžete tu v období páření v listopadu a prosinci vidět dramatické scény, kdy dvojice samců bojují o možnost získat samici. Můžete také spatřit orly skalní, kteří zde hnízdí, a mnoho zvláštních druhů alpských květin; většinu z nich si můžete prohlédnout v botanické zahradě v údolí Cogne.

Park zahrnuje tři údolí – Val di Cogne, Val Savarenche a Val di Rhemes, která jsou turisticky atraktivní, ale rozboj turistického ruchu je zde regulovaný a dobře organizovaný. Hotely jsou tu dobré a cenová úroveň poskytovaných služeb je ve srovnání s nedalekými obcemi nižší. Kempy nejsou příliš velké, a pokud jste uvnitř hranic parku, můžete mít postavený stan pouze v době od 21 hodin večer do 6 hodin ráno. Je zde několik horských chat (rifugi) a bivaků (neobydlených přístřešků), jež jsou pospojovány dobře značenými cestami. Tuto oblast navštěvují především vyznavači pěší turistiky, ale jsou zde i dobré podmínky pro běžecké lyžování a v Cogne se dokonce koná čtyřicet pět kilometrů dlouhý závod Gran Paradiso Trek ( podrobnosti získáte v turistické informační kanceláři v Cogne). Výchozím bodem pro výstup na horu Grann Paradiso je obec Pont v údolí Val Svarenche. Z městečka Cogne se vychází k Alta Via 2, což je dlouhá a náročná vysokohorská túra.

Do údolí Cogne jezdí autobusy z Aosty pravidelně po celý rok, do údolí Val Savarenche a Val di Rhemes je však autobusová doprava zajištěna pouze v létě. V ostatních ročních obdobích jsou tato údolí nejsnáze přístupná z vesnice Introd, vzdálené asi dva kilometry od obce Villeneuve, která leží na hlavní autobusové trase a je dosažitelná pěšky od hradů Saint-Pierre a Sarriod de la Tour.

Historie

Hora Gran Paradiso byla poprvé vylezena v 4. září 1860 průvodci J. Payotem a J. Tairrazem s Johnem Cowellem a W. Dundasem jako klientmi (od jihozápadu). „Madonna“ na vrcholu byla vztyčena 4 července 1954, kdy tímto alpští průvodci, alpinisté, a knězové stvrdili, že je Gran Paradiso nejvyšší čtyřtisícovkou ležící pouze na italském území. Severozápadní stěna a levý skalní hřeben byl poprvé vylezen skupinou: L. Bon, R. Chabot a A. Cretier in 11. června 1930. Kompletní průstup severozápadní stěnou provedli : C. Bertolone, F. Cappa a G. Giorda v roce 1958. Vrcholová madonna byla nedávno restaurována ve Florencii.

Výchozí body

Pont (1 960 m)

Malá osada, která je součástí roztroušené obce Valsavarenche ležící ve stejnojmenném údolí. Konec sjízdné silnice vedoucí z Arvieru v údolí Aosty. V okolí velké parkoviště, kemping, hotel a informační středisko. Volné táboření je zakázáno, spaní pod širákem je tolerováno.

Cogne (1 534 m)

Cogne je obec s 1 469 obyvateli v údolí Valle di Cogne. Obec je výborným odrazovým můstkem k túrám mířícím na Gran Paradiso od východu. Cogne je jedno ze správních měst národního parku. Také zde je na břehu řeky Eyvia k dispozici kemping.

Výstupové trasy na Gran Paradiso (4061m)

  • Severozápadní výstupová cesta

Cesta od severozápadu vede od chaty Rif. Chabod – 2750 m. Přístup na chatu Rif. Chabod je přímo od kempu (Gran Paradiso) v údolí Valsavarenche. Od chaty pokračuje stezka až k ledovci Laveciau (mačky, cepín a lano jsou samozřejmostí vybavení). Ledovec není strmý, chodník však na něm míjí několik velkých trhlin. Takto až na vrchol. Pod vrcholovou pyramidou krátké skalní lezení obtížnosti I-II. UIAA. Délka : Valsavarenche – Rif. Chabod (3 hod.) – Gran Paradiso (4 hod.) – sestup (5 hod.) Celkem 12 hod.

  • Jihozápadní výstupová cesta

Trasa z této strany je daleko frekventovanější. Z Pontu vystoupíme vzorně udržovanou pěšinou až na chatu Rif. Vittorio Emanuele – 2732 m. Chata má 120 lůžek a je majetkem spolku CAI. Vzhledem připomíná letecký hangár. Od chaty se pokračuje sutovištěm až k ledovci Ghiacciao del Gran Paradiso. V sedle se cesta spojí s trasou od chaty Chabod a stejně stoupá na vrchol. Délka : Pont – Rif. Vittorio Emanuele (2 hod.) – Gran Paradiso (4,30 hod.) – sestup (6 hod.) Celkem 12 – 13 hod.

  • Východní výstupová cesta

Cesta od východu je nejtěžší klasickou turistickou trasou. Je ohodnocena obtížností PD- s lezením ve stupni max. II.UIAA. Cesta vede z Cogne dlouhou dolinou Valnontey. Později prudce stoupá k bivaku Carlo Pol (3 183 m). Pokračuje po ledovci Tribolazzione až do sedla pod Roccia Nera (3 873 m), kde se spojuje s oběma předešlými stezkami.

  • Severozápadní stěna – Gran Paradiso

Ledová stěna vysoká 600 metrů. Oficiální hodnocení obtížnosti je D s maximální strmostí svahu až 55°.

  • Východní stěna

Je mixová cesta s výškou stěny 400 metrů. Obtížnost AD+. Trasa výstupu protíná sněhový žleb se strmostí 50°. Nástup z doliny Valnontey přes bivak Carlo Pol.

Mapy

  • Kompass č. 86 (Gran Paradiso) – 1:50 000
  • IGC č. 3 (Parco Nazionale del Gran Paradiso) – 1:50 000
  • IGC-Istituto Geografico Centrale Gran Paradiso La Grivola Cogne Carta 1:25 000
  • I.G.M. -Istituto Geografico Militare Foglio 41 1:25000 I NO La Grivola – I SO Gran Paradiso – I NE Cogne – I SE Torre del Gran San Pietro – II NO Fornolosa – II NE Ceresole Reale – III NE Colle del Nivolet – IV NE Rhêmes Saint George – IV SE Rhêmes Notre Dame

Telefonní kontakty na horské boudy (angl. Refuges)

Předpověď počasí, webkamery

Externí odkazy – Gran Paradiso

©Jakub K.