Engelberg

13.1.2010

Švýcarsko, Engelberg, kanton Obwalden, Titlis, Jochpass, Rotair, Engstlen, Trübsee, Stand, Valais, Jura, Brunni, Rigidalstock, Graustock, Führenwand, Obermatt

Engelberg

Skromné lyžařské středisko Engelberg se nachází na jižním konci údolní silnice a železniční trati ze Stansu, v kantonu Obwalden. Právě odsud se můžete vydat na nejvyšší dostupný bod centrálního Švýcarska, kterým je stanice v nadmořské výšce 3 028 metrů, která se nachází přímo pod vrcholem Titlis (3 239 m n. m.). Tato skutečnost, společně s velkým benediktinským klášterem a vybledlou velkolepostí architektury zdejšího hotelu, je dostatečně pádným důvodem k návštěvě Engelbergu.

Vesnice a okolí – Engelberg

Hlavní zajímavostí vesnice je benediktinský klášter. První mniši přišli do údolí kolem roku 1120 a během středověku se stal klášter centrem šíření asketického mysticismu v rámci Německa a Švýcarska. Poslední požár 29. Srpna 1729 však celou stavbu zničil a současné budovy tak pocházejí z následných rekonstrukčních prací. Až do roku 1798, kdy sem přišly francouzské vojenské jednotky, řídil klášter celé údolí, jež tehdy bylo zcela nezávislé na Švýcarské konfederaci a podléhalo jedině papeži. Vše změnila až revoluce, po níž se klášter připojil nejdříve k Nidwaldenu (r. 1803) a následně přešel pod správu Obwaldenu. Dnes zde žije kolem šedesáti mnichů. Prohlídky s průvodcem po celém komplexu včetně rokokového kostela probíhají celoročně.

Nad Engelbergem

S výjimkou kláštera se hlavní zajímavosti Engelbergu nacházejí na okolních kopcích. Za pěkného počasí stojí zato pokusit se ve čryřech etapách zdolat vrchol Titlis. První část výstupu představuje překonání náhorní plošiny na Greschnialp, kde začínají turistické trasy vedoucí zpět do vesnice o odkud jezdí lanovka na hřeben nad malým jezerem Trübsee. Od stanice Trübsee se můžete vydat oklikou po snadné cestě kolem jezera až k základní stanici jiné kabinové lanovky, která zajišťuje spojení do sedla Jochpass a na Engstlen. To však lze jen v létě, protože v zimě je celá oblast jezera pokrytá sněhem a na svazích nad ním vedou hlavní běžecké trasy a sjezdovky (většinou červené). Od Trübsee se kabinovou lanovkou dostanete přes jezero do střediska Stand, situovaného nad údolím v nadmořské výšce 2428 metrů. Tam také narazíte na slunečnou terasu a restauraci. Ze Standu je třeba přesednout na Rotair, první rotační lanovku na světě; široká kabina se brzy po startu začne otáčet a během pětiminutové cesty k vrcholové stanici se jednou otočí o 360 stupňů, takže získáte překrásný výhled na všechny strany, zejména pak na působivý ledovec Titlis. Na vrcholu vás čeká klasický cirkus prodejen se suvenýry, ledových jeskyní a nejvýše položeného karaoke baru v Evropě, nicméně výhled přes Bernské Alpy na Penniské Alpy v kantonu Valais a na sever až po pohoří Jura je dostatečnou náplastí. Náročný výstup až na špičku ledem pokrytého vrcholu Titlis trvá 45 minut. Na druhé straně údolí jezdí kabinová lanovka ve dvou úsecích do Brunni, kde se nabízí spousta idylických výletů po okolních loukách a lesem dolů do vesnice. V zimě se dá až na dno údolí dostat po několika modrých sjezdovkách.