Doprava

19.12.2009

Doprava autem, vlakem, autobusem, stopem nebo autostopem

Vlaky a autobusy

Slovinské železnice zajišťují rychlé a efektivní služby. Vlaky se dělí na potnici (pomalé spoje zastavující ve všech stanicích) a IC (meziměstské vlaky, které jsou rychlejší a o něco dražší). Některé z IC spojů, obecně známé jako zeleni vlak, jsou na jízdních řádech označované zkratkou ICZV a představují expresní linky, na něž je nutné mít i místenku (rezervacia). Jízdní řády (vozni red) se dají získat na většině vlakových nádražích. Nápis odhodi představuje odjezdy vlaků, prihodi zase příjezdy. Na slovinských železnicích platí karty EurailInter Rail.

Slovinská síť autobusů sestává z celé řady malých místních společností, ovšem jejich vzájemná propojenost je dobře sladěná. Velká města, jako jsou Lublaň, Maribor a Koper, mají velká autobusová nádraří s počítačovým rezervačním systémem, kde si můžete koupit jízdenky několik hodin nebo dní předem – doporučujeme hlavně na cesty v létě mezi Lublaní a pobřežím. Kdekoliv jinde prostě jen nastoupíte do autobusu a zaplatíte u řidiče, jak je tomu obvyklé i v České republice. Podobně i za nadměrná zavazadla se zde připlácí.

Doprava autem a stopem

Síť slovinských silnic je hustá a poměrně kvalitní. Úseky na hlavních trasách Lublaň – Koper, Lublaň – Maribor a Lublaň – Jesenice jsou klasifikované jako dálnice (avtoceste), jejichž velké části byly upravené jako dvouproudové vozovky, na kterých se platí mýtné. Všechny ostatní silnice bývají v létě brzy plné aut a často na nich hrozí dopravní zácpy. Rychlostní omezení ve Slovinsku je 50 km/h v zastavěných oblastech, 90 km/h na obyčejných silnicích, 100 km/h na hlavních silnicích a 130 km/h na dálnicích. V případě poruchy volejte Slovinský automobilový klub (AMZA:tel.:987), který má nepřetržitou pohotovostní službu: ve větších městech také najdete technická centra, kde vám porouchané nebo rozbité auto spraví. Ceny za pronájem aut se pohybují kolem 83 euro na den za standardní vůz střední třídy při neomezeném počtu ujetých kilometrů.

Dálniční známka

Typ známky Osobní automobily Motocykly
roční* 95 EUR 47,50 EUR
1/2 roční 25 EUR
měsíční 30 EUR
týdenní 15 EUR 7,50 EUR

*platí od 1.12. předchozího kalendářního roku
do 31.1. následujícího kalendářního roku

Dálniční známka je nepřenosná mezi vozidly! Za jízdu bez dálniční známky jsou udělovány pokuty ve výši 300–800 EUR!

Autostop

Je ve Slovinsku poměrně běžnou záležitostí, zejména pak na hlavních trasách Lublaň – Maribor, Lublaň – Koper a Bled – Bohinj, i když se musí počítat s dlouhou čekací dobou. Nezapomeňte, že na dálnicích (poznáte je podle zelených dopravních značek) je stopování zakázané.

©Jakub K.