Dolomity Brenta

27.11.2009

Dolomity Brenta, Dolomiti di Brenta, Brenta Group, Dolomity Itálie, Unesco, Val di Sole, Val di Non, Giudicaire, Val Rendena

Dolomity Brenta

Známé uskupení Dolomity Brenta (italsky Dolomiti di Brenta) v severní Itálii je komplexní horské pásmo vytvořené z vysokých štítů vápencových dolomitů a náleží do provincie Trento. Většina lidí to považuje za italské Dolomity, ale geograficky správně náleží k Alpi Retiche Meridionali (střední Alpy). Hranice tvoří 4 údolí:

  • na severní straně Val di Sole
  • na východní straně Val di Non a plošina Paganella
  • na jižní straně Giudicaire
  • na západní straně Val Rendena

Tato skupina je opravdový ráj pro lezce. Můžete zde strávit mnoho letních týdnů lezením různých cest a to až s extrémním převýšením 900 m. Také je to vynikající místo pro ty, kteří vyhledávají v Alpách volné prostory. Najdeme zde také množství exponovaných ferrat, které přinesou potěčení všem, kteří netrpí závratěmi.

Claude Mauguier poznamenává, že název Brenta je odvozen od termínu z lokálního dialektu „brent“ (v Italštině „brenta“): velký dřevěný kbelík používaný na nošení vody. Tvarem také připomíná obdobný ostrovní keltský cwm. Na obrázku je to označeno jako CIRQUE), tudíž lokální toponym bren da l'ors znamená medvědí cwm. Názvy Cadini a Catinaccio mají podobné původy. (Černí medvědi, dříve běžně ve skupinách, vyhynuli).

Pamatujte na jednu věc: toto nejsou zcela typické Dolomity a můžete zde najít sníh a led, který vám může způsobovat problémy při sestupech z vyšších vrcholů. Celá skupina může být rozdělena do několika podskupin.

Odkazy