Vůdci UIAGM

14.12.2009

Horští vůdci UIAGM, UIAGM, Union Internationale des Associations de Guides de Montagnes, ČAHV, Vít Novák, Radek Linerth, Janek Bednařík, Miki Knížka, Marek Scheithauer

Profese Horský vůdce UIAGM je nejvyšším možným mezinárodně uznávaným vzděláním pro vedení lidí na horách. Vůdce s touto licencí je pro vás garancí bezpečnosti, kvality služeb a záruky profesionality. Toto vzdělání má své kořeny v dlouholetých zkušenostech, získaných při pohybu na horách v létě i v zimě, vycházející z mezinárodní spolupráce špičkových horských vůdců a lektorů z 22-ti zemí světa. Práce profesionálních horských vůdců začíná pečlivou přípravou doma před každou akcí a zahrnuje práci s průvodci, mapami, časovým itinerářem, studiem lavinových podmínek, počasí a také komplexního odhadu vývoje podmínek pro naplánovanou tůru a další velmi důležité věci. Připravují kvalitní výstroj a výzbroj, náhradní a nouzové vybavení a mnoho dalšího. Dobrá spolupráce s klienty a pohoda je tím nejdůležitějším, co pomáhá snížit riziko, které hory představují a může kohokoliv potkat. Jde především o bezpečí, stejně jako o pohodu a radost pramenící ze zážitků, které hory ve vší své kráse nabízejí.

Střediska Dolomity Superski

14.12.2009

oblasti Dolomity Superski, Lyžařské oblasti Dolomiti Superski, Cortina D´Ampezzo, Plan de Corones – Kronplatz, Alta Badia, Val Gardena - Gröden / Alpe di Siusi – Seiser Alm, Val di Fassa e Carezza , Arabba / Malga Ciapela - Marmolada, Alta Puster

Komplex sdružující 12 kvalitních samostatných vysokohorských středisek nemá konkurenci v celé Evropě. Jednotlivá střediska nabízejí lokální skipasy, je však výhodné pořídit si rozšířený skipas Dolomiti Superski, který platí pro všech 12 oblastí, a získat možnost užívat si na víc než //1200 kilometrech// dokonale upravených sjezdových tratí. **Dolomiti Superski** jsou známé výborným technickým zázemím v podobě //420 vleků// a lanovek, vynikajícím systém umělého zasněžování a vždy upravenými a přehledně značenými lyžařskými tratěmi.

Eiger

14.12.2009

Eiger, Bernské Alpy, Etgergletscher, Mittellegihütte, Severní stěna Eigeru, Mordwand, Nordwand, Anderl Heckmair, Ludwig Vörg, Heinrich Harrer, Fritz Kasparek, Radovan Kuchař, Zdeno Zibrín, Ueli Steck

Eiger (v překladu obr) je nejvýchodnějším vrcholem horského masivu Jungfrau v bernském regionu Švýcarských Alp. Dalšími známými vrcholy tohoto masívu jsou Jungfrau a Mönch. Severní stěna Eigeru je s převýšením více než 1800 m jednou z nejvyšších evropských stěn a díky obtížnosti i výzvou pro všechny zkušené horolezce. Vzhledem k velkém tzv. „objektivnímu nebezpečí“ (padající kamení, led a sníh, špatné počasí) a vysokému počtu obětí, bývá její název z původního německého Nordwand (severní stěna) komolen na Mordwand (vražedná stěna). Jako první do severní stěny nastoupili roku 1935 Max Sedlmayr a Karl Mehringer, jejich několik dní trvající pokus však skončil tragicky, stejně smutně skončilo i několik následujících pokusů. Poprvé byla stěna zdolána 18. června 1938 rakousko-německou horolezeckou skupinou ve složení Anderl Heckmair, Ludwig Vörg, Heinrich Harrer a Fritz Kasparek.

Hoher Dachstein

13.12.2009

Hoher Dachstein, Dachsteinwartehütte (2740), Hallstäter Gletscher, Mecklenburgstein, Hinterer Gosausee, Gosau, Ramsau, Schladming, Adamek Hütte, Hallstatt, Krippenstein, Mitterspitz

Nejvyšší a hlavní vrchol celého horského masivu Dachstein. Vypíná se na jižním okraji celého tohoto masivu a proslulá je především jeho jižní stěna. Nabízejí se odtud nádherné kruhové rozhledy. Výstup na Dachstein je možný hned z několika míst.

Italská stupnice - ferrata

12.12.2009

Italská stupnice pro zajištěné cesty, Via ferrata, Klettersteig, feráta

Neodpovídá horolezecké stupnici UIAA, pro přehlednost byla zvolena jako zvláštní stupnice pro uživatele zajištěných cest. Obtížnost a pochodové časy představují pouze nezávazná doporučení, mohou se více či méně lišit od udaných hodnot podle počasí a podle momentálních podmínek v terénu.

Cykloturistika

12.12.2009

Horská cyklistika, Karavanky, Pec (1540), Veliky Vrh (1230), Blekova Meadow (1629), Spanov vrh, Suha (1438), Košuta (1560)

Karavanky (Karavanke) mohou přijít vhod vyznavačům horských kol v náročnějším terénu. Zde uvádíme několik příkladů pěkných a inspirativních tras v tomto krásném pohoří.

Severní Dolomity

12.12.2009

Severní Dolomity, Eisacktal, Kronplatz, Speikboden, Hochpustertal, Cortina D´Ampezzo

Triglavský národní park

11.12.2009

Triglavski park - Julské Alpy, Slovinsko

Na území Julských Alp se nachází Triglavský národní park. Svou plochou patří mezi největší chráněné území v Alpách. Rozloha parku je 84 805 ha - což jsou 4% území celého Slovinska. Jako první chráněná oblast byla vyhlášena Dolina Triglavských jezer v roce 1924. Národním parkem se stalo v roce 1961 území o rozloze 2000 ha a na současnou velikost (848 km2) bylo rozšířeno v roce 1981. Správa parku je ve městě Bled, kde je zároveň také největší informační středisko. Dvě třetiny parku se nachází nad hranicí lesa a leží v rozmezí 500 až 2800 m nad mořem.

Wernerova stupnice - ferrata

11.12.2009

Wernerova stupnice pro zajištěné cesty, Via ferrata, Klettersteig, feráta, Klettersteigatlas, KS1 - KS6

Wernerova stupnice obtížnosti (u nás známý především českým překladem Klettersteigatlas Alpy - vydal F&B) definuje obtížnost ferat šesti stupněmi KS1 (velmi lehké) a KS6 (extrémně těžké).

Geografie pohoří Dachstein

11.12.2009

Hallstattský ledovec, Velký Gosauský ledovec, Schladmingerský ledovec, Schneeloch, Malý Gosauský ledovec, Edelgriesský ledovec, Severní Torsteiu, Jižní Torstein

Masiv Dachsteinu pokrývá území přibližně 20×30 km. Většinu plochy tvoří zvlněná náhorní plošina s mnoha krasovými jevy. Nejvyšší vrcholy se nachází na jejím okraji, a spadají zejména k jihu vysokými stěnami (až 1100 metrů) do údolí. Dachstein je také místem nejsevernějšího a zároveň nejvýchodnějšího zalednění v Alpách.

Bernské Alpy

11.12.2009

Bernské Alpy patří spolu s Walliskými k největším a nevýznamnějším celkům nejen na území Švýcarska, ale v Evropě vůbec. Pohoří se vyznačuje mohutným zaledněním. Hlavní hřeben Bernských Alp je zároveň rozvodím mezi Severním a Středozemním mořem.

Hřebeny a doliny

10.12.2009

Hora, hory, velehory, vrchol, hřeben, hřebeny, rozsocha, hřbety, sedlo, průsmyk, údolí, štrbina, škár, prah, kar, kotlina, pleso, suťovisko, žebro, rokle, žleb, pilíř, ostruha, úbočí, svah, skalní stěna, rokle, prah, stupeň

Z hlavních nebo též centrálních hřebenů, které zpravidla tvoří přirozenou osu pohoří, vybíhají hřebeny postranní neboli rozsochy. Rozsochy přitom nemusí být nižší než hlavní hřeben; naopak v případě Vysokých Tater se právě v rozsochách nachází většina nejvyšších vrcholů, Gerlach nevyjímaje. Širší hřebeny, s nimiž se setkáváme hlavně v nižších polohách, nazýváme hřbety (slovensky chrbáty). Někdy jsou názvem hřbety označovány i úzké hřebeny, např. Kozí hřbety v Krkonoších.

Hory a pohoří

9.12.2009

Hora, hory, velehory, pohoří, vrchol, horský masív, skála, štíty, věže, jehla, roh, horská pyramida, rozsocha

Hora je vyvýšenina zemského povrchu, kterou od okolního terénu ohraničuje jako pomyslná čára úpatnice, nesprávně se někdy užívá úpatí, to však je terénní tvar. Hory, které na sebe navazují v souvislých pásech, vytvářejí pohoří. U nás většinu horských oblastí tvoří pohoří. Jsou-li pohoří soustředěna do sevřenější oblasti s přibližně stejnou rozlohou do šířky a délky, hovoříme o horském masívu.

Via Ferrata

8.12.2009

Zajištěné cesty, ferrata, Klettersteig, Feráta

Historie ferrat má více jak 150 letou tradici. Spousta cest využívaných dnes jako Via ferrata jsou dávné zajištěné vojenské cesty, které umožňovaly a usnadňovaly někdejším vojákům, bojujícím často i na vrcholech hor, výstupy ke svým stanovištím. Vytvoření první opravdové ferraty je datováno na rok 1843 na normálce na vrchol Hoher Dachstein v Rakousku.

Gosau

8.12.2009

Dachstein West, Gosau, Gosautal, Dachstein, Öberösterreich, Solná komora, Gossaukamm, Dachsteinský ledovec, Hornspitz, Brumsiland, Zwieselalm

Gosau je rozprýlené horské středisko v překrásném údolí Gosautal na SZ úpatí Dachsteinu. Celá údolní kotlina je je obklopena rozáhlými jehličnatými lesy. První zmínky o městečku jsou ze začátku 13. století. Rozvoj je spojen s rozšiřováním solných dolů v městečku Hallstatt, dřevo z okolních lesů se využívalo jako výdřeva pro tyto doly. Městečko ležív oblasti Öberösterreich blízko hranice s městem Salzburg. Díky své poloze je Gosau vyhledávané výletní místo v létě i v zimě. Dnes má městečko přes 2000 obyvatel. Autobusové spojení s Hallstattem, k jezeru Vorderer Gosausee a přes sedlo Pass Gschütt a do Abtenau. Gosau je východiskem do oblasti Gosaukamm a na Dachstein.