Horský vůdce UIAGM Miki Knížka

20.12.2009

Horský vůdce UIAGM Miki Knížka

V lete 2009 sa Miki stal ašpirantom na medzinárodného horského vodcu pod certifikáciou UIAGM a je členom Českej Asociácie Horských Vodcov.

Doprava

19.12.2009

Doprava autem, vlakem, autobusem, stopem nebo autostopem

Průjezd Slovinskem jakýmkoliv prostředkem veřejné dopravy je relativně snadný a obvykle i velice působivý. Obecně se dá říci, že nejrychlejší jsou vlaky na hlavních trasách spojujících hlavní město s Mariborem a Kopereem, popřípadě města v Rakouku a Itálii. Všude jinde jsou daleko běžnější autobusy.

Skupina Razor - Prisojnik

19.12.2009

Luknja (1758), Vršič (1611), Razor (2601), Prisojnik (2547), Planja (2453), Pihavec (2414), Bovški Gamsovec (2392), Križ (2410), Stenar (2501), Kriški podi, Pogačnikov dom, Trenta, Na Logu

Zahrnuje území mezi sedly Luknja (1758 m) a Vršič (1611 m). Obě sedla tvoří zároveň vodní předěl mezi údolími Sávy Dolinky a Trenty.

Dolomity Superski

19.12.2009

Dolomiti Superski, Cortina D´Ampezzo, Plan de Corones – Kronplatz, Alta Badia, Val Gardena - Gröden / Alpe di Siusi – Seiser Alm, Val di Fassa e Carezza , Arabba / Malga Ciapela - Marmolada, Alta Pusteria – Hochpusteral, Val di Fiemme / Obereggen,

Dolomity zaujímají převážnou část území Trentina. Alpinisté se do této oblasti strmých skal vydávají již od konce 18. století. Dnes tu kromě nezměněné, krásné přírody čekají i moderně vybavená lyžařská střediska a to hlavně Dolomity Superski. Dolomity jsou opravdovým rájem mnoha zimních sportů: od sjezdu, běžek a snowboardu po náročnější lyžařský skialpinismus, ale také horolezectví po ledopádech, sleddog, skoky na lyžích a ještě spousty více či méně náročných sportovních disciplín.

Walliské Alpy

18.12.2009

Walliské Alpy, Monte Rosa, Matterhorn

Walliské Alpy představují nejvíce zaledněnou alpskou skupinu. Z hlediska geologického vývoje patří k vnitřním krystalickým Alpám. Větší část leží na území Svýcarska, menší, jižní část na území Itálie. Po hlavním hřebenu vede převážně státní hranice. Ve východní části až po údolí Mattertal se mluvi německy, v západní části francouzsky. Nachází se zde světoznámé středisko Zermatt.

Mapy Brenty

18.12.2009

Mapy pohoří Brenta, Brenta Mapa, Dolomity, Tabacco, Kompass, TCI

Julské Alpy

17.12.2009

Západní a Východní Julské Alpy, Průvodce a turistika v Julských Alpách, přechody a kempy

Julské alpy jsou nejjihovýchodnější částí velkého alpského masivu. Rozkládají z větší části na území Slovinska. Do Itálie zasahují pouze svou menší západní částí. Julské Alpy jsou zároveň nejvyšším pohořím Slovinska. Geologicky patří k soustavě Jižních vápencových Alp. Julské Alpy jsou tvořeny Mezozoickými mořskými usazeninami. Základním stavebním kamenem je triasový vápenec s výraznou vertikální modelací. Dělí se na dvě skupiny: Západní Julské Alpy - (skupina Jof di Montasio a Jof Fuart) leží na území Itálie (Alpi Giulie) a Východní Julské Alpy - leží na území Slovinska s rozlohou 4400 km2. Nejvyšší vrchol pohoří je Triglav - 2863 m.n.m. ležící ve Slovinsku. Ve Slovinských Alpách se nachází přibližně 150 hor nad 2000 mnm; 25 z nich je vyšších 2500 metrů.

Místopis

17.12.2009

Kokra, Korenjske sedlo, Ljubelsko sedlo, Meža, Gorenjska, Mislinja, Prevalje, Sáva, Radovljica

Kokra, Korenjske sedlo, Ljubelsko sedlo, Meža, Gorenjs

Rakouská stupnice - ferrata

16.12.2009

Rakouská stupnice pro zajištěné cesty, Via ferrata, Klettersteig, feráta

Moderní pětistupňovou stupnici pro zajištěné cesty (Via ferrata, Klettersteig) vyvinul Kurt Schall. Nazývá se také východoalpskou. Je uplatňována především v německy mluvících zemích. Jednotlivé stupně jsou označeny písmeny od A (nejlehčí) do E (nejtěžší).

Marmolada

16.12.2009

Marmolada, Dolomity, Belluno, Punta Penia, Gran Vernel, Monte Serauta, Cima d´Uomo, Punta di Rocca, Crepes de Padon, Fassa, Valacia, Bocche, Rifugio Pian Fiacconi

**Marmolada** je název celého táhlého a rozložitého skalního masívu. //**Královna Dolomit**//, jak je někdy přezdívána, kulminuje v bodě //**Punta di Penia (3344)//** - vůbec nejvyšším vrcholem **Dolomit**. Severní stranu v horní třetině pokrývá mohutné ledové pole o délce 4 km a šířce 1,5 km. Na jižní se naopak vzpíná stěna 800 metrů vysoká. Vedle nejvyššího vrcholu //**Punta Penia**// je třítisícovek v hlavním masívu více: //**Gran Vernel, Monte Serauta, Cima d´Uomo**//. O masívu **Marmolady** je však lépe mluvit jako o skupině několika pohoří, které jsou od sebe poměrně výrazně odděleny a tvoří vlastně samostatné menší masívy.

Totes Gebirge, 2008

15.12.2009

Hinterstoder, Prielschutzhaus, Spitzmauer (2446 m), Gr. Priel (2515 m), Almsee

Čtyř denní návštěva Alpského pohoří Totes Gebirge – Mrtvé hory, výstup na vrcholy Spitzmauer (2446 m) a Gr. Priel (2515 m) zajistěnou cestou Bert-Rinisch-Steig.

Počasí - Schladming

15.12.2009

Předpověď počasí pro Schladming

Rozdíly dolomitu a vápence

15.12.2009

hornina dolomit, hornina vápenec, vápník

Vrcholy bývají převážně složeny z dolomitu, zatímco zbývající hřebeny jsou povětšinou vápencové. Tyto dvě horniny jsou velmi podobné s tím rozdílem, že vápenec je bohatý na uhličitan vápenatý místo dolomitu. Tyto materiály se liší tím, že vápník byl později částečně nahrazený hořčíkem. Navzdory jejich podobnému složení je dolomit a vápenec zcela zásadním rozdílem pro lezce. Vápenec je snadno erodovaný deštěm do hladkých šikmých destiček. Oproti tomu dolomitská skála, není tak snadno rozpustná ve vodě, je vodorovně vrstevnatá a inklinujue k lámání se dochrakteristických vertikálních stěn. Dolomitská skála je často zbarvená do žluto-oranžové barvy. Černá skála je obvykle mokrá či vlhká, ale obvykle je sušší a má sklon být šedivá.

Skupina Jalovec - Mangart

14.12.2009

Vršič, Predel, Mangart (2645), Jalovec (2645), Bavški Grintavec (2347), Travnik (2379), Vevnica (2340), Site (2305), Malá Mojstrovka (2332), Veliká Mojstrovka (2366) , Slemenova Špica (1911), bivak Nogara, bivak Tarvisio, Koča na Mangrtském sedlu

Tuto horskou skupinu vymezují dvě významná sedla: na východě Vršič (1611 m) a na JZ Predel (1156 m). Severní hranici tvoří říčka Sáva Dolinka, která odděluje masiv Jalovce od severně ležícího hřebene Karavanek. Východní ohraničení tvoří spojnice Kranjska Gora - sedlo Vršič a pokračuje k jihu údolím říčky Soča až k jejímu soutoku s řekou Koritnica na jihu v blízkosti známého horského střediska Bovec. Na západě odděluje skupinu bývalá jugoslávsko-italská hranice, která probíhá z údolí Sávy Dolinky k jihu přes masiv Ponce, později se stáčí k západu a vede po hřebeni Mangartu až na sedlo Predel.

Karavanky

14.12.2009

Karavanky, Karawanken, Jižní vápencové Alpy, Kokra, Korenjske sedlo, Ljubelsko sedlo, Meža, Gorenjska, Mislinja, Prevalje, Sáva, Sáva Dolinka, Sáva Bohinjka, Radovljica, Veliki Stol - Hochstuhl - Velký stůl (2236), Golica, Košutnikov turn, Kosc

Karavanky jsou z geologického hlediska zařazovány podobně jako Julské Alpy do soustavy Jižních vápencových Alp. Rozkládají se na severu Slovinska. Některé hřebeny nebo horské skupiny tvoří hranici s Rakouskem, jiné leží už na území Rakouska.