Alta Badia

26.8.2010

Recenze italského střediska Alta Badia

Alta Badia je středisko, které se vyznačuje hned několika jedinečnostmi. Slunce zde svítí jako nikde jinde a horská kulisa je zde velkolepá pod mocnými cimbuřími masivu Sella. Také nelze opomenout značnou hustotu výbornýých restaurací.

Vzorovou obcí střediska Alta Badia je bezesporu Corvara.Krásné městečko udělá nezapomenutelný dojem na každého kdo do něho vejde. Nacházejí se zde jak velmi staré selské dvory tak i chráněné stodoly utvářející jeho obsah.

Co se týče nabídky zimních sportů všechno zastiňuje Sella Ronda. V Corvaře u centra mohou nastoupit lyžaři oběma směry na nejslavnější lyžařský okruh světa. Buď proti směru hodinových ručiček na Colfosco a Grödnertal po zeleném zančení a nebo po směru hodinových ručiček směrem na Arraba a Pordoi Pass po oranžovém značení. Na tuto jedinečnou cestu počítejte podle svého lyžařského umní 4 až 6 hodin. Přitom urazí 28 km sjzedovek a zhruba 4500 výškových me­trů.

Kdo by volil raději pozvolnější lyžování ve středně až lehce náročném terénu může se nechat vyvézt čtyřsedačkovou lanovkou na Col Alto. Kdo by hledal něco těžšího, můžeme doporučit černou sjezdovku Světového poháru Gran Risa, která vede dolů do La Villa, což je sousední městečko Corvary.

Pro rodiny s dětmi jsou ideální slunečné svahy mezi Col Alto, Piz La Ila, Piz Sorega a Punta Trieste. Děti se bez problémů snášejí dolů po sjezdovkách. V údolí se vleky zase potkávají, talže je téměř nemožné zabloudit.

V Corvaře as v sousedních městečkách La Villa a Pedraces jsou navíc dětské lyžařské terény na nichž se počítá s dětmi do dvou let. Při týdnech Ski Special for Kids od poloviny března do začátku dubna obdrží rodiny, které bydlí přinejmenším 7 dní v podicích, které se toho účastní, skipas pro děti do 8 let zdarma. Děti do 12 let platí 50%. Dalším předpokladem je, že děti spí v pokoji rodičů.

Alta Badia přináší vyžití nejen pro lyžaře. Na zastřešením ledním stadionu v Corvaře se mohou prohánět bruslaři. Mimo město lze využít cca 40 km běžeckých stop. Běžky nemusíte mít s sebou, ale stačí využít běžecké centrum s půjčováním lyží v Armentarole. Na své si přijsou i vyznavači pěší turistiky, pro zimní putvání zde najdete více než 80 km udržovaných cest. Trasy jsou vedeny vkusně kolem horských kostelíků a kapaliček nevyjímaje selské dvory. K nejkrásnějším tůrám patří trasa ze Sankt Kassianu k Heiling Kreuzu, malému kostelíku pod panoramatem Dolomit. V malé chatce vedle božího domu se podávají ladinské*(ladiner = příslušník rétoromásnkého národa v jižním Tyrolsku) a italské pokrmy.Mnho podniků v Alta Badia převzalo ladinské tradice a poněkud je přepracovalo. Po staletí například znají v tomto kraji senné koupele, které výtečn působí protii artrose a revmatismu a přispívají k hebkosti pleti. Navíc se zde nabízejí programy rasul, shiatsu a ajurvédy a rovněž nejrůznější a další léčivé koupele.